• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bydgoszcz: Centrum Onkologii czeka na dodatkowe środki na radioterapię

Autor: Gazeta Wyborcza,MS/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2013 09:29

Centrum Onkologii w Bydgoszczy ma otrzymać 1,5 mln zł więcej na radioterapię, nie wiadomo jednak, kiedy dodatkowe środki trafią na konto szpitala.

Bydgoszcz: Centrum Onkologii czeka na dodatkowe środki na radioterapię

Mają one spowodować skrócenie czasu oczekiwania na napromienianie (w kolejce czeka obecnie 299 pacjentów). Centrum Onkologii informuje na swojej stronie internetowej, że na radioterapię trzeba tu czekać 102 dni, czyli zdecydowanie za długo. Powinna mieć ona miejsce maksymalnie dwa tygodnie po zabiegu. 

Jak zapewnia Łukasz Chojnacki, naczelnik wydziału organizacyjnego Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, przygotowywane są już aneksy do umowy. W kwietniu zostaną one wysłane do CO.

Informacja o sytuacji w zakresie radioterapii w Bydgoszczy trafiła do mediów 14 stycznia 2013 r. Wówczas to dyrekcja CO wydała oświadczenie, że szpital ogranicza przyjmowanie chorych dostosowując przyjęcia do poziomu kontraktu z NFZ.

Swoją decyzję dyrektor Zbigniew Pawłowicz uzasadnił niepłaceniem przez Fundusz za nadwykonania. To z tego powodu Centrum Onkologii zdecydowało się przyjąć zasadę comiesięcznego realizowania 1/12 rocznego kontraktu. W poprzednich latach szpital nie ograniczał przyjęć, chociaż nie otrzymywał pełnego zwrotu pieniędzy za przyjęcia pacjentów ponad limit. To spowodowało, że lecznica zadłużyła się na ponad 90 mln zł. Na samą radioterapię przyjmowano 5 tys. pacjentów rocznie, czyli o 1 tys. więcej niż pozwała na to umowa z Funduszem.

Po burzy medialnej, jaką wywołała ta wypowiedź, dyrekcja Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ spotkała się z dyrektorem CO i doszło ostatecznie do porozumienia.

Początkowo pieniądze na radioterapię miały zostać przesunięte z kontraktu na chemioterapię, po uzgodnieniach zdecydowano jednak, że kontrakt  ten nie ulegnie uszczupleniu. Ostatecznie NFZ zdecydował się przyznać dodatkowe środki na radioterapię.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum