• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bruksela: badanie dotyczące barier w dostępie do opieki onkologicznej w Europie

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2020 18:13

Na Europejskim Forum Onkologicznym zostały zaprezentowane wstępne dane z raportu "Breathing in a new era" przygotowanego przez The Economist Intelligence Unit (EIU) na temat polityki zdrowotnej dotyczącej raka płuca. Badanie drugiej fazy podsumowuje dane z 27 krajów europejskich.

FOT. Materiały prasowe

- Firma MSD przedstawiła wstępne wyniki badań przeprowadzonych przez The Economist Intelligence Unit (EIU) na temat raka płuca, które pokazują, jak różne jest podejście do tego schorzenia w całej Europie - podaje MSD w komunikacie prasowym.

W badaniu podkreślono, że należy zmienić świadomość w wielu kwestiach dotyczących tej choroby tak, aby przestała być stygmatyzująca oraz w celu zapewnienia pacjentom dostępu do najlepszej możliwej opieki, w jak najkrótszym czasie. Dane zostały przedstawione na kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem przez Komisję Europejską konsultacji w sprawie europejskiego planu walki z rakiem

- Sytuacja w obszarze raka płuca pozostawia wiele do życzenia. W Europie 1 na 5 wszystkich zgonów z powodu nowotworów jest spowodowany rakiem płuca. Rak płuca zabija tyle samo Europejczyków, ile rak piersi, jelita grubego i prostaty łącznie. Raport wskazuje konkretne i możliwe do zastosowania rozwiązania mające na celu polepszenie sytuacji pacjentów z rakiem płuca w poszczególnych krajach - skomentowała Mary Bussell, Associate w The Economist Intelligence Unit.

Z raportu wynika, że pośród 27 analizowanych krajów cztery z nich (15%) nie ma Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO). Kolejnych 14 krajów nie zaktualizowało strategii w ciągu ostatnich pięciu lat, a tylko jeden ma plan kontroli specyficzny dla raka płuca i jest to Polska.

Krajowe wytyczne zawarte w Narodowej Strategii Onkologicznej powinny obejmować szybką ścieżkę opieki dla osób z podejrzeniem raka płuca w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych oraz zapewnienia jak najszybszego skierowania pod opiekę specjalistyczną.

Chociaż 26 z 27 krajów objętych badaniem ma krajowe wytyczne kliniczne dotyczące raka płuca, nadal istnieją znaczące rozbieżności:
• W 11 krajach nie ma zapewnionej szybkiej ścieżki diagnostycznej dla pacjentów, którzy podejrzewają u siebie raka płuca
• 12 krajów nie określa czasu, w którym należy przeprowadzić badania diagnostyczne u pacjentów z podejrzeniem raka płuca
• 15 krajów nie zapewnia szybkiego dostępu do specjalistycznej lub wysoce specjalistycznej opieki zdrowotnej po postawieniu diagnozy raka płuca
• 3 kraje nie uwzględnią w wytycznych klinicznych dotyczących raka płuca szybkiej ścieżki diagnozowania lub szybkiego skierowania na specjalistyczną lub wysoce specjalistyczną opiekę zdrowotną. Są one jednak uwzględnione w polityce rządowej, umowach krajowych lub są nakazane przez prawo.

- Prezentacja tych danych pojawia się we właściwym czasie. Chociaż Europa zgodziła się co do potrzeby opracowania europejskiego planu walki z rakiem, raport zwraca uwagę na konkretne problemy związane z rakiem płuca i obciążeniem finansowym generowanym przez tę chorobę - powiedział Deepak Khanna, starszy wiceprezes i regionalny prezydent onkologii w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Kanadzie, MSD.

- Oczywiście istotną rolę mają profilaktyka i promocja zdrowia. Jednocześnie wiemy, że wczesne wykrycie i szybkie skierowanie na leczenie mają kluczowe znaczenie dla poprawy wyników leczenia pacjentów - rak płuca to wyścig z czasem. Badanie pokazuje, że mamy wiele do zrobienia - dodał Deepak Khanna.

- Ponieważ opracowujemy  europejski plan walki z rakiem, mający na celu zmniejszenie obciążenia nowotworami u pacjentów, ich rodzin i systemów opieki zdrowotnej oraz zaradzenie nierównościom związanym z chorobą, ważne jest zebranie wszelkich dostępnych informacji na temat najlepszych praktyk oraz wiedzy z badań i doświadczeń klinicznych, które pomogą nam zbudować solidną bazę dowodową dla lepszego kształtowania polityki - zaznaczył Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego, DG SANTE, Komisja Europejska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum