×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bronowice: terapia protonowa wreszcie z kontraktem NFZ

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia16 lutego 2016 13:08

Chorzy na raka zyskają nowe możliwości wyjścia z choroby. Od czerwca tego roku terapia protonowa będzie świadczeniem gwarantowanym i finansowanym przez NFZ. To oznacza, że centrum terapii protonowej w krakowskich Bronowicach wreszcie zacznie przyjmować pacjentów.

Bronowice: terapia protonowa wreszcie z kontraktem NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu terapia protonowa znajdzie się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Wprawdzie rozporządzenie wejdzie w życie najprawdopodobniej w marcu, ale NFZ musi mieć jeszcze czas na ogłoszenie konkursu i podpisanie kontraktu. Pierwsi pacjenci skorzystają z nowoczesnej terapii najwcześniej 1 czerwca.

Centrum Cyklotronowe w Bronowicach otwarto jesienią ubiegłego roku. To jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków na świecie. Jednak do tej pory chorzy nie mogą z niego korzystać, choć na jego budowę wydano 265 mln zł. Wszystko przez brak kontraktu z NFZ. 

Ministerialny projekt zakłada, że NFZ będzie finansował terapię protonową przy nowotworach podstawy czaszki i okolicy okołordzeniowej u dorosłych oraz mięśniakach tkanek miękkich i kości u dzieci. Na listę świadczeń gwarantowanych trafi też terapia protonowa nowotworów zatok obocznych nosa, nowotworów zarodkowych wymagających napromieniowania osi mózgowo-rdzeniowej, a także wysoko zróżnicowanych glejaków.

Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, terapia protonowa u pacjentów z mięsakami i nowotworami zatok obocznych nosa zwiększa szanse na przeżycie przez co najmniej 5 lat. W pozostałych typach raka daje szanse na całkowite wyzdrowienie.

Roczne koszty terapii protonowej resort zdrowia wycenił na 118,1 mln zł, a liczbę pacjentów objętych tym leczeniem na 250 osób. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum