• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bronowice: nie mogą wykorzystać sprzętu za 300 mln zł, a pacjenci czekają

Autor: natemat.pl/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2018 10:57

Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie daje chorym na raka nowe możliwości wyjścia z choroby. Problem w tym, że ośrodek może walczyć z nowotworami ultranowoczesną metodą, ale lista przypadków, które może leczyć, jest zdaniem lekarzy śmiesznie krótka. To są niektóre nowotwory głowy oraz centralnego układu nerwowego u dorosłych i dzieci.

Bronowice: nie mogą wykorzystać sprzętu za 300 mln zł, a pacjenci czekają
FOT. Materiały prasowe CCB

Personel Centum Cyklotronowego Bronowice (CCB) w Krakowie apeluje o zmiany.  Jak wskazują pracownicy Centrum w swojej placówce mają super zaawansowany sprzęt - akcelerator protonowy, wart 300 mln zł, ktory umożliwia niszczenie komórek nowotworowych wewnątrz ciała praktycznie bez naruszania okolic guza.

- Ale ten sprzęt jest wykorzystywany w 15-20% , a chorzy, którym mógłby pomóc umierają- alarmują pracownicy.

W apelu pracowników CCB czytamy: ośrodek otwarty, sprzęt jest, kadra naukowa i medyczna, wyszkolona w zagranicznych placówkach tego typu jest, kontrakt z NFZ jest, więc nie pozostało nic innego, jak tylko leczyć. Jednak nie jest to takie proste. Krajowy konsultant zdrowia wskazał 5 typów nowotworów, które możemy nim naświetlać. I są to guzy tak egzotyczne jak struniak policzkowy - miała go jedna osoba w Polsce - już została wyleczona.  

Przy obecnych wskazaniach leczenia od Ministerstwa Zdrowia liczba pacjentów przyjmowanych przez placówkę wynosi od 60 do 65 rocznie. Teoretyczna przepustowość jest spora i wynosi przeszło 60 pacjentów dziennie. 

Pojawia się więc myśl, że jeśli blokadą jest NFZ, to może warto by było leczyć prywatnie. Niestety. "Nie możemy też leczyć odpłatnie tych, którzy chcieliby próbować ratować się za pieniądze - sprzęt jest z grantu, nie mamy na to zgody" – czytamy w apelu pracowników CCB.

Więcej: www.natemat.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum