• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Brakuje ośrodków chętnych do kompleksowego leczenia raka piersi

Autor: Prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2019 10:18

W październiku miało ruszyć świadczenie zapewniające kompleksową opiekę dla kobiet z rakiem piersi w ramach tzw. Breast Cancer Unit. Ośrodki, które miały realizować taką opiekę twierdzą, że warunków, jakie postawiło Ministerstwo Zdrowia, nie są w stanie spełnić nawet wzorcowe kliniki - podaje portal prawo.pl.

Brakuje ośrodków chętnych do kompleksowego leczenia raka piersi
Badane mammograficzne; FOT. SCO w Kielcach

Serwis prawo.pl informuje, że umowy z NFZ podpisało zaledwie sześć ośrodków na planowanych przez resort 50, a przez organizacje pacjentów 75.

Breast Cancer Unit (BCU) to wyspecjalizowane placówki stosujące specjalne procedury, które mają zapewnić pacjentkom z rakiem piersi kompleksową opiekę i indywidualny proces leczenia. Aby wprowadzić je w Polsce resort zdrowia wydał trzy rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu: leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej. Przepisy te określają m.in.: wymagania jakościowe i organizacyjne, które muszą spełnić placówki, by stać się BCU.

Niestety, świadczeniodawcy twierdzą, że nie są w stanie ich spełnić. Dla przykładu prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, w którym od ponad dwóch lat działa Centrum Chorób Piersi typu Breast Unit, podaje, że nie zgłosił się do NFZ, by prowadzić BCU, bo nie ma zarejestrowanego zakładu patomorfologii w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych. Wymóg ten jest dla niego czysto formalny.

Dyrektor Maciejczyk podkreśla też, że bardzo niekorzystne jest finansowanie zaproponowane dla BCU.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski na spotkaniu dotyczącym standardów w patomorfologii 14 listopada poinformował, że resort zdrowia wziął pod uwagę liczbę podpisanych kontraktów na BCU i zdecydował się na powtórną analizę rozporządzenia powołującego kompleksowe ośrodki leczenia raka piersi.    

Więcej: prawo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum