• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bogdan Wojtyniak: wzrost śmiertelności z powodu raka piersi to porażka systemu

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2019 10:06

Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości przyczyną zgonów w Polsce. W ostatnich latach niepokojąco rośnie poziom umieralności kobiet z powodu raka piersi. Sytuacja w Polsce pod względem umieralności z powodu nowotworów złośliwych jest niekorzystna w porównaniu z sytuacją w krajach UE - wskazują naukowcy z NIZP - PZH.

Bogdan Wojtyniak: wzrost śmiertelności z powodu raka piersi to porażka systemu
W ostatnich latach niepokojąco rośnie poziom umieralności kobiet z powodu raka piersi Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania"  nowotwory złośliwe są dużo większym zagrożeniem życia mężczyzn niż kobiet. W 2014. r. przedwcześnie zmarł z tego powodu co czwarty obywatel naszego kraju.

- Nadwyżka umieralności mężczyzn w stosunku do kobiet jest większa w przypadku nowotworów złośliwych niż w przypadku chorób serca i naczyń. W roku 2016 po raz pierwszy liczba zgonów mężczyzn z powodu nowotworów złośliwych przewyższyła liczbę zgonów z powodu chorób serca - wskazywał prof. Bogdan Wojtyniak z NIZP-PZH, prezentując dane z raportu na konferencji w Warszawie.

Wśród kobiet liczba zgonów z powodu nowotworów jest wyraźnie mniejsza niż zgonów z powodu chorób serca.

Wśród nowotworów złośliwych największe zagrożenie życia dla mieszkańców Polski stanowi od wielu lat nowotwór tchawicy, oskrzela i płuca. Nowotwory o innych umiejscowieniach są wyraźnie rzadsze.

Jak podkreślał profesor, to co bardzo niepokoi, to brak poprawy w statystykach umieralności kobiet z powodu raka sutka oraz wzrost umieralności mężczyzn z powodu raka prostaty. - Rosnący poziom umieralności kobiet z powodu raka piersi w ostatnich latach to porażka naszego systemu ochrony zdrowia, bo przez lata w Polsce śmiertelność spowodowana przez ten nowotwór była niższa niż w Unii Europejskiej. Od 2016 r. umieralność w Polsce jest jednak w tym obszarze wyższa niż w UE - komentował ekspert.

Organizacyjnych i terapeutycznych zagadnień w onkologii dotyczyć będą trzy sesje podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie: www.hccongress.pl

Z raportu wynika, że nowotwory złośliwe ogółem są większym zagrożeniem życia mężczyzn mieszkających na wsi niż w miastach, ale ze względu na różnice w strukturze wieku rzeczywisty współczynnik zgonów jest wyższy w miastach.

Tylko współczynnik umieralności mężczyzn z powodu nowotworu złośliwego jelita grubego oraz pęcherza moczowego jest wyższy w miastach niż na wsi. W przypadku kobiet poziom umieralności na wsi jest niższy niż w miastach, zarówno dla nowotworów złośliwych ogółem. jak i wyróżnionych umiejscowień.

Nowotwory złośliwe ogółem zarówno obecnie jak i w całym okresie po roku 2000.
najbardziej zagrażają życiu mieszkańców województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Najmniej choroby nowotworowe zagrażają życiu mieszkańców Polski południowo-wschodniej - województw podkarpackiego i lubelskiego, natomiast w ostatnich latach również opolskiego. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum