jjx/Rynek Zdrowia | 10-03-2015 12:27

Blisko co piaty Polak czerpie wiedzę o nowotworach z seriali

Akcja "Rak to nie loteria" została przeprowadzona we Wrocławiu z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Stanowiła część kampanii Rakoobrona, organizowanej przez Fundację Rosa i Fundację Onkologiczną DUM SPIRO SPERO. Podczas wydarzenia wypełnionych zostało prawie 750 ankiet, sprawdzających wiedzę na temat profilaktyki onkologicznej oraz trzech nowotworów - raka płuca, czerniaka skóry i raka szyjki macicy.

Fot. Archiwum

- W przypadku tych rodzajów nowotworów wiele zależy od stylu życia. Dlatego poddaliśmy diagnozie wiedzę o przyczynach, objawach i czynnikach ryzyka - mówi Martyna Niewójt z Fundacji Rosa, szefowa projektu Rakoobrona.

Ankietowani oceniali swój stan wiedzy o nowotworach średnio na 5,4 (w skali 1-10). Przyznawali, że czerpią informacje w większości z mediów tradycyjnych i internetu, jedynie 21 proc od lekarzy - dokładnie tyle samo, ile z seriali i filmów.

W przypadku badania wiedzy na temat czerniaka okazało się, że połowa respondentów błędnie uważa, iż znamię może okazać się nowotworem złośliwym, jeśli ma wyraźne granice. Zbyt mała grupa ankietowanych wie, że podejrzenia powinny wzbudzać znamiona asymetryczne, a niespełna 50 proc. wiedziało - że wielokolorowe.

Wyniki badań pokazują, że dodatkowa edukacja jest potrzebna szczególnie w przypadku raka szyjki macicy. Co dziesiąta osoba nie wiąże tego nowotworu z wirusem HPV, a tylko niespełna 20 proc. wie, że wirus HPV może powodować także raka odbytu, przełyku i gardła.

75 proc ankietowanych uważa, że styl życia ma wpływ na ryzyko zachorowania na raka. Na czele listy znajdują się odpowiednie żywienie, istotne dla 69 proc. pytanych, i używki, wskazane przez 57 proc. Co trzecia osoba dostrzega wartość aktywności fizycznej, a 14 proc. widzi zagrożenie w stresie.

- Wyniki ankiet pokazały, że jesteśmy coraz bardziej świadomi czynników ryzyka. To pozytywny trend, chociaż odpowiedzi na szczegółowe pytania na temat przyczyn i objawów raka świadczą o tym, że na razie udało się zrobić tylko pierwszy krok. Edukacja nadal jest bardzo potrzebna - dodaje Martyna Niewójt.