Wrota Podlasia/Rynek Zdrowia | 22-08-2018 19:01

Białystok: zarząd województwa zaakceptował koncepcję Breast Cancer Unit

Budynek po szpitalu zakaźnym przy ul. Warszawskiej 18 w Białymstoku zostanie wkrótce przekazany Białostockiemu Centrum Onkologii. Powstać tam ma nowe Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Piersi.

Fot. archiwum

Zarząd Województwa Podlaskiego zaakceptował koncepcję nowej funkcjonalności budynku i stworzenia w nim Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Piersi (tzw. Breast Cancer Unit) w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku.

- Zdecydowaliśmy po wielu rozmowach, że to właśnie BCO ta przestrzeń jest najbardziej potrzebna, a koncepcja przedstawiona przez dyrekcję szpitala onkologicznego w 100% przekonała zarząd województwa - komentował tę decyzję Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. 

Nowe centrum ma zapewnić kompleksową diagnostykę, leczenie i opiekę dla pacjentek z chorobami nowotworowymi piersi, tak aby cały proces leczenia przebiegał w jednym miejscu, pod opieką zespołu specjalistów, gwarantując sprawny i zgodny z najnowszymi standardami wiedzy proces leczenia.

Ośrodki typu Breast Cancer Unit istnieją już w Polsce, są w Bydgoszczy, Szczecinie, Kielcach i we Wrocławiu. Białystok byłby piątym z nich. W nowym centrum przede wszystkim skróci się czas między diagnostyką a leczeniem. Nad leczeniem ma czuwać zespół specjalistów, w którym oprócz chirurgów, są również radioterapeuci, radiolodzy, chemioterapeuci, patolodzy oraz psycholog.

- Białostockie Centrum Onkologii jest największą placówką prowadzącą leczenie onkologiczne w regionie. Dysponuje kompletnym zapleczem diagnostyczno-leczniczym i jako jedyne w województwie prowadzi leczenie radioterapeutyczne - przypominała dyrektor BCO Magdalena Borkowska - Mamy potencjał i możliwości, by leczyć w ramach Breast Cancer Unit i uzyskać dla niego w przyszłości akredytację.

Zarząd Województwa w ciągu najbliższych tygodni przekaże notarialnie budynek Białostockiemu Centrum Onkologii. Aby powstało tam nowe centrum niezbędna jest jego modernizacja i przebudowa budynku, co będzie kosztowało. Zarząd postanowił dziś, aby w budżecie na rok 2019 zaplanować 800 tys. zł z przeznaczeniem na dokumentację techniczną przedsięwzięcia, która pozwoli na ostateczne przygotowanie kosztorysu, a następnie przeprowadzenia procedury modernizacji i adaptacji budynku na potrzeby ośrodka.

- Wiemy jednak już dziś, że to przedsięwzięcie wymagać będzie nie tylko funduszy z budżetu województwa, ale także środków zewnętrznych - zapowiedział Bogdan Dyjuk.