• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Białystok: w szpitalu USK powstało Uniwersyteckie Centrum Onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2019 14:03

Uniwersyteckie Centrum Onkologii powstało w miejsce dotychczasowego pododdziału ginekologii onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Oprócz leczenia pacjentek będzie się też zajmować badaniami naukowymi nad rakiem jajnika.

Białystok: w szpitalu USK powstało Uniwersyteckie Centrum Onkologii
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Pododdział ginekologii ginekologicznej działał od roku, do dyspozycji pacjentek z różnymi nowotworami onkologicznymi było tam 12 łóżek. Przyjęto w tym czasie 1,3 tys. pacjentek, przeprowadzono prawie 250 operacji (m.in. 50 operacji raka jajnika, ponad 70 operacji raka endometrium) i 475 drobniejszych zabiegów, ponad 280 pań leczono chemioterapią - poinformowano na konferencji prasowej w nowym Uniwersyteckim Centrum Onkologii.

Centrum mieści się teraz w innym miejscu w szpitalu. Ma teraz 24 łóżka dla pacjentek. Dr hab. Paweł Knapp, kierujący Uniwersyteckim Centrum Onkologii (UCO) podkreślił, że powiększenie oddziału wynika z potrzeb, bo dotychczasowy "przestał być wydolny", co wynika z liczby przyjmowanych pacjentek z regionu i z innych województw.

- Skala problemu jest olbrzymia - mówił Knap i dodał, że wciąż zdarza się, że pacjentki trafiają na leczenie w zaawansowanym stadium choroby, coraz więcej jest też przypadków raka u młodych kobiet.

Zaznaczył, że atutem placówki jest wielodyscyplinarność. Polega ona na tym, że w szpitalu na miejscu do dyspozycji są natychmiast lekarze innych specjalności, np. chirurdzy ogólni, chirurdzy naczyń, chirurdzy plastyczni, którzy niejednokrotnie są potrzebni w związku ze skomplikowanymi, trwającymi wiele godzin operacjami z ginekologii onkologicznej.

- Jesteśmy przygotowani na różne sytuacje krytyczne, które również dzieją się w trakcie zabiegu operacyjnego - mówił Knapp. Dodał, że w centrum operowane są najcięższe, bardzo trudne przypadki pacjentek z zaawansowanymi nowotworami, ryzyko powikłań w takich sytuacjach jest duże. Zdarzało się, że z takich konsultacji śródoperacyjnych trzeba było korzystać. - Ta wielospecjalistyczność jest w chwili obecnej bezwzględnie wymagana i jak najbardziej pożądana - podkreślił Knapp.

UCO chce rozszerzać swą działalność. Paweł Knapp poinformował, że we współpracy z Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą prowadzone badania naukowe nad rakiem jajnika, zwłaszcza genetyką tej choroby.

- Zaczęliśmy w zasadzie prowadzić badania naukowe nad biologią i genetyką nowotworu, szczególnie nad rakiem jajnika, bo to jest choroba bardzo podstępna, atakuje nasze panie niespodziewanie - mówił Knapp. Dodał, że specjaliści będą np. szukać testów diagnostycznych, które pozwoliłyby szybciej diagnozować tego raka. Zaznaczył także, że prowadzenie badań naukowych jest kluczowe w działaniu takich centrów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum