• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Białystok: uszyto ponad 300 poduszek dla kobiet po mastektomii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2019 14:01

Ponad 300 poduszek w kształcie serca dla kobiet po mastektomii - uszyto w sobotę (16 listopada) w Białymstoku w ramach akcji charytatywnej "Serce od serce". Jak mówią organizatorzy, chcieli w ten sposób pomóc chorym kobietom, a zdrowym przypomnieć o profilaktyce.

Białystok: uszyto ponad 300 poduszek dla kobiet po mastektomii
Fot. ŚCO (zdjęcie ilustracyjne)

Akcja w Białymstoku trwała cztery godziny, w założeniu było uszycie 200 serc, ale ostateczny wynik to 310 - powiedziała jedna z organizatorek białostockiej odsłony ogólnopolskiej akcji "Serce od serca" Anna Narel z Projektu "Era Nowych Kobiet".

Poduszki w kształcie serca szyli wolontariusze - przede wszystkim mieszkanki Białegostoku i okolicznych miejscowości, kobiety w trakcie leczenia onkologicznego oraz te, które już je zakończyły, pomagały im rodziny - dzieci i mężowie. Narel powiedziała, że w sumie ok. 200 osób było zaangażowanych w robienie poduszek.

Materiał i wycięte już formy serc przygotowała i dostarczyła na akcję jedna z lokalnych firm. Zadaniem wolontariuszy było zszycie i wypełnienie serc by utworzyły poduszki. Uczestniczki mówiły, że to nie jest szycie zwykłych poduszek, to - jak podkreślały - "szycie, które ma sens".

Teraz serduszka trafią do pacjentek Białostockiego Centrum Onkologii; posłużą jako element rehabilitacji. - To taki przyjemny element wspierający rehabilitację onkologiczną - mówiła dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Borkowska. Poduszki mogą służyć jako podparcie ręki, a noszone pod pachą - mogą łagodzić ból nacięcia chirurgicznego czy chronić przed przypadkowymi uderzeniami.

Podczas akcji przedstawicielki BCO opowiadały o profilaktyce raka piersi. Narel zwróciła też uwagę, że celem akcji, oprócz pomocy chorym, było przypomnienie o tym jak ważna jest profilaktyka, aby - jak podkreśliła - w przyszłym roku spotkać się w tym samym gronie, zdrowych kobiet. - Chęć pomocy, spontaniczne spotkanie, ale najważniejsze - profilaktyka, aby, jeśli możemy, takich sytuacji uniknąć - dodała.

Jak informowało wcześniej PAP Białostockie Centrum Onkologii, do połowy października wykonano tam ponad 6,2 tys. profilaktycznych badań piersi. Mammografie wykonywane są m.in. w ramach projektu BCO "Masz po co żyć, badaj piersi". Na projekt składają się szkolenia dla kobiet z samobadania piersi, jego uczestniczki otrzymują też zaproszenie na mammografię.

Sylwia Wieczeryńska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum