PAP/Rynek Zdrowia | 16-09-2019 14:55

Białystok: ruszył Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, badania już w...

Popularyzacji wiedzy wśród pacjentów i lekarzy, ale też zachęcaniu do wczesnych badań służy rozpoczęty w poniedziałek Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Po raz siódmy włączyli się do niego specjaliści w Białymstoku.

W tym roku w akcji uczestniczą Uniwersytecki Szpital Kliniczny, szpital wojewódzki w Białymstoku i Białostockie Centrum Onkologii. Fot. USK w Białymstoku

W ramach tego tygodnia, w najbliższą środę i piątek, w godzinach 12.00-13.30 w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich - poinformowano w poniedziałek (16 września) na konferencji prasowej w Białymstoku.

Od siedmiu lat lekarze z białostockich szpitali propagują wiedzę o różnych nowotworach, które mogą być zlokalizowane w obrębie głowy i szyi. W tym roku w akcji uczestniczą Uniwersytecki Szpital Kliniczny, szpital wojewódzki w Białymstoku i Białostockie Centrum Onkologii.

Lekarze zachęcają do czujnej obserwacji i reagowania, gdy np. przez dłużej niż trzy tygodnie utrzymuje się chrypka, mamy dyskomfort przy przełykaniu, bóle promieniujące, np. do ucha, bo może to oznaczać raka i podkreślają, że wczesne wykrycie choroby to szansa na wyleczenie lub leczenie mniej okaleczającą metodą.

Kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego prof. Marek Rogowski powiedział, że nowotwory głowy i szyi są szóstym pod względem częstości występowania, są problemem "częstym" w onkologii.

- Wczesna diagnostyka ratuje pacjentów - zaznaczył Rogowski.

Dodał, że jednym z efektów akcji profilaktyki nowotworów głowy i szyi jest to, że lekarze obserwują, że na przykład wcześniej niż przed laty do lekarzy zgłaszają się pacjenci z rakiem krtani, co daje im większą szansę na leczenie.

Chirurg szczękowo-twarzowy dr Dorota Dziemiańczyk-Pakieła ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku zaznaczyła, że z powodu zbyt późnego zgłoszenia się do lekarzy, "tracimy" połowę pacjentów, bo nie można ich już skutecznie leczyć. Dodaje, że im mniej okaleczająca operacja, tym większy komfort życia po niej. I uczula: pieczenie w gardle, na policzkach, problemy z językiem, wargami, podniebieniem, błoną śluzową, każda zmiana w ich obrębie, dolegliwość, to powód, by się zgłosić do lekarza rodzinnego czy stomatologa.

Lekarze przypominają, że główne czynniki ryzyka wystąpienia raka w obrębie głowy czy szyi to palenie papierosów, picie alkoholu, zły stan jamy ustnej, ale też wirus HPV (brodawczaka ludzkiego).

Rocznie do Kliniki Otolaryngologii USK trafia kilkuset pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Dr Jarosław Łuczaj z tej kliniki podkreślał, że główną walką, którą prowadzą lekarze jest wyleczenie pacjenta, by przeżył. Tłumaczył, że np. wcześnie wykryty rak krtani to szansa na uniknięcie całkowitego usunięcia krtani, skorzystanie z innych, mniej okaleczających metod.