• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Białystok: powstała koalicja promująca badania profilaktyczne kobiet

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2015 08:44

22 maja w Białymstoku została zawiązana Koalicja Mamy Zdrowe Mamy, która stawia sobie za cel promocję badań profilaktycznych dla kobiet. Inicjatorami akcji są: Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące programy profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy i raka piersi.

Białystok: powstała koalicja promująca badania profilaktyczne kobiet

Do współpracy zaproszone zostały instytucje publiczne i organizacje pozarządowe województwa podlaskiego pragnące włączyć się w promocję profilaktyki i zdrowego stylu życia. Jako pierwsi deklarację podpisali marszałek woj. podlaskiego, prezydent Białegostoku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Białostockie Centrum Onkologii.

Głównym celem Koalicji jest zwiększenie stopnia zgłaszalności mieszkanek Podlasia na badania cytologiczne i mammograficzne poprzez rozpowszechnianie informacji o nowotworach kobiecych, zwrócenie uwagi na korzyści wynikające z badań profilaktycznych oraz koordynację działań partnerów służących promocji programów profilaktycznych.

Kampania Mamy Zdrowe Mamy potrwa do końca roku. W tym czasie POW NFZ we współpracy z koalicjantami realizować będzie założenia akcji poprzez inicjowanie konferencji i prelekcji, uczestniczenie w wydarzeniach lokalnych (m.in. koncertach, festynach rodzinnych), organizowanie konkursów, które służyć będą celom koalicji, a także reklamy w mediach.

Działania będą dostosowane do lokalnych potrzeb, dlatego do współpracy zostaną zaproszone samorządy oraz organizacje pozarządowe działające w poszczególnych powiatach. Przystąpienie do koalicji jest dobrowolne, nie wiąże się z żadnym wkładem finansowym. Każdy z partnerów ma możliwość powadzenia działań i finansowania przedsięwzięć, które będą służyć ogólnemu celowi koalicji.

W szczególny sposób adresatkami działań będą matki, które ze względu na swoją rodzinę i bliskich chcą mieć pewność, że są zdrowe i bezpieczne, stąd hasło Mamy Zdrowe Mamy.

Rak szyjki macicy i rak piersi to najczęściej występujące nowotwory złośliwe u kobiet. Każdego roku dotykają tysięcy Polek, odbierając im życie i zdrowie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum