• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Białystok: powstaje biobank do badań nad terapią personalizowaną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2016 15:23

Zastosowanie indywidualnych terapii, które będą skuteczne u konkretnego pacjenta z rakiem - to główny cel działań Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który tworzy biobank. Analiza zebranych próbek, dzięki nowoczesnym technologiom, ma pomóc w szukaniu skutecznych metod leczenia.

Białystok: powstaje biobank do badań nad terapią personalizowaną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wtorek (8 marca) władze uczelni oraz przedstawiciele niemieckiej firmy INDIVUMED, światowego lidera zajmującego się biobankowaniem tkanek i badaniami klinicznymi w onkologii, podpisali umowę o współpracy naukowej.

Główny cel tych działań to - jak tłumaczył dziennikarzom - prorektor ds. nauki i współpracy zagranicznej, rektor-elekt prof. Adam Krętowski,  m.in. stosowanie terapii personalizowanych. Naukowcy chcą też opracować nowe biomarkery, które będą pomocne w walce z rakiem.

Biobank ma działać w pełni od 2018 r. Aktualnie pobierane są tkanki do badań, na początek od pacjentów z rakiem płuca, wszystkich operowanych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. To projekt naukowy pod nazwą MOBIT, na który Uniwersytet Medyczny zdobył 19 mln zł z programu STRATEGMED. Białostocka uczelnia realizuje go wspólnie z ok. dziesięcioma partnerami(uczelniami, instytutami, szpitalami) z Białegostoku, Olsztyna i Poznania.

Materiał pobiera specjalnie do tego szkolony personel pielęgniarek i patologów. Prof. Krętowski tłumaczył, że chodzi o to, by materiał był jak najszybciej odpowiednio zabezpieczony. Próbki są mrożone w ciekłym azocie. - Ten czas, okazuje się, że im jest krótszy, mniejszy niż 10 minut, tym bardziej wiarygodne są te wyniki, które świadczą o tym co się w tym guzie dzieje. Przez wiele lat nikt na to nie zwracał uwagi - dodał prof. Krętowski.

Oprócz pobierania guza do badań, pacjentom pobiera się krew i mocz, a przedtem także są poddawani badaniom - skanowaniu ciała z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia PET/MRi łączącego tomografię pozytonową i rezonans magnetyczny. - Te informacje z rezonansu PET/MRi i z guza są łącznie analizowane. To też daje nam szanse na wybór terapii, na wcześniejszą diagnostykę" - podkreślił prorektor.

W przyszłości - jak zapowiedział - "w miarę nabierania doświadczeń" - badaniami mają być objęci nie tylko pacjenci z rakiem płuc, ale wszyscy, także operowani w innych szpitalach. Do współpracy są zaproszone szpitale w Olsztynie i Poznaniu.

Białostocki biobank będzie się stopniowo zapełniał próbkami. W przyszłości zebrany materiał będzie można również wykorzystywać do innych badań. Biobank jest bowiem jednym z przedsięwzięć, które uczelnia chce wykorzystywać do różnych projektów, także komercyjnych.

Prof. Krętowski podkreślił, że uczelnia ma obiecane finansowanie w wysokości 30 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu Centrum Badań Innowacyjnych Plus, pod warunkiem, że będą w nim uczestniczyć podmioty komercyjne.

Rektor-elekt tłumaczy, że medycyna spersonalizowana, nastawiona na szukanie terapii skutecznej u konkretnego pacjenta to obiecująca przyszłość. - W tej chwili medycyna idzie w kierunku doboru odpowiedniego leczenia do pacjenta. Kluczem do tego w przypadku guzów nowotworowych jest zbadanie tego guza i znalezienie, które ścieżki są aktywowane, jaki proces w konkretnym guzie, u konkretnego pacjenta się odbywa - wyjaśnił.

Ma w tym pomóc analiza molekularna pobranego materiału i dobranie do tego konkretnych leków. W ramach białostockich badań naukowych, pacjenci będą mieli szanse na dostęp do leków, które nie zawsze są zarejestrowane w kraju. - Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że możemy zwiększyć szanse na przeżycie pacjenta dziesięciokrotnie - podkreślił Krętowski.

W ramach podpisanej we wtorek umowy firma INDIVUMED zobowiązała się do - jak poinformował rektor-elekt - częściowego sfinansowania infrastruktury biobanku, pomoże w jego organizacji, wspólne będą badania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum