• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Białystok: BCO zachęca do szycia specjalnych poduszek dla pacjentek po mastektomii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2019 15:14

Białostockie Centrum Onkologii zachęca do szycia specjalnych poduszek w kształcie serca, które pomagają w rehabilitacji pacjentkom po mastektomii. To akcja "Serce od serca", w regionie powstało już ok. 400 takich poduszek - poinformowano w poniedziałek (8 kwietnia) na konferencji prasowej w BCO.

Białystok: BCO zachęca do szycia specjalnych poduszek dla pacjentek po mastektomii
Fot. Fotolia

Szpital podlega samorządowi województwa podlaskiego, jest jedynym takim specjalistycznym ośrodkiem onkologicznym w regionie.

Marszałek województwa Artur Kosicki powiedział na konferencji, że warte wspierania są wszelkie inicjatywy, które pomagają pacjentkom w leczeniu nowotworów. Kilka pacjentek dostało w poniedziałek takie poduszki.

- Na świecie już od lat szyje się tego typu poduszki - poinformowała koordynatorka akcji w regionie Małgorzata Zbyryt. Przypomniała, że pierwsze poduszki w Polsce zostały uszyte przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku w Gdańsku; w Podlaskiem poduszki szyte są od końca 2018 r. W całej Polsce  uszyto ok. 8,5 tys. - podała Zbyryt.

Akcja opiera się w całości o wolontariat. - Poduszki może szyć każdy, może włączyć się w taką akcję, do czego bardzo serdecznie zapraszam - mówiła Małgorzata Zbyryt. Takie spotkanie odbyło się np. w Gródku, do szycia włączyło się tamtejsze koło gospodyń z twórczyniami zajmującymi się szyciem, m.in. Dorotą Sulżyk. Zbyryt powiedziała, że szyć może każdy, nawet w domu, można też przekazać materiały do szycia.

Zbyryt wyjaśniła, że chodzi o to, że ludzie spotykają się w różnych miejscach na wspólnym działaniu, szyciu poduszek w kształcie serca. - Nie dość, że ładnie wygląda, dobrze się prezentuje, to jeszcze jest super narzędziem rehabilitacji dla osób po mastektomii - powiedziała Zbyryt.

Dr Joanna Filipowska z BCO, kierownik Zakładu Rehabilitacji, która zajmuje się rehabilitacją onkologiczną powiedziała, że szycie poduszek jest "piękną" ideą. Wskazała, że poduszki są przydatne w rehabilitacji w ten sposób, że włożone pod pachę sprzyjają rozluźnieniu napięcia mięśni, pomagają też w ułożeniu barku, co ma znaczenie po zabiegu operacyjnym.

- Od początku uczymy pacjentkę prawidłową tę kończynę (rękę) układać. Dbamy w ten sposób też o przestrzeń chłonną, czyli mamy szanse wpłynąć na zmniejszenie ryzyka powstania obrzęku chłonnego - dodała Filipowska.

Wskazała też, że np. poduszka może być też wykorzystywana np. przy zapinaniu pasów bezpieczeństwa w samochodzie, bo włożona pod pachą pomoże ochronić przed urazami miejsce pooperacyjne. Warto jej też np. używać w chwilach relaksu, np. podczas czytania - zalecała Joanna Filipowska. Podkreślała, że poduszkę można i warto stosować zarówno krótko po operacji, jak też później.

Lekarka zaznaczyła również, że ważne są rozmowy edukacyjne nt. nowotworów, które odbywają się niejako przy okazji wspólnego szycia, bo edukacji społeczeństwa nigdy nie za wiele. - Buduje to świadomość społeczną, a cały czas jest to taki obszar, który jest bardzo ważny, bo trudno jest chorować na chorobę nowotworową. To też uświadamia, edukuje i po prostu wspomaga taką oświatę zdrowotną, której ja jestem fanką w społeczeństwie - powiedziała Filipowska.

PAP - Izabela Próchnicka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum