• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Białystok: BCO podsumowało pierwsze efekty pilotażu sieci onkologicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2020 20:57

Krótszy czas na badanie i wynik oraz czytelna informacja dla pacjenta, więcej czasu lekarza dla pacjenta - to niektóre z korzyści, na które zwraca uwagę Białostockie Centrum Onkologii, które od roku realizuje pilotaż programu koordynowanej opieki nad pacjentem onkologicznym.

Białystok: BCO podsumowało pierwsze efekty pilotażu sieci onkologicznej
FOT. www.onkologia.bialystok.pl

Podlaskie - jak wcześniej informowało Ministerstwo Zdrowia - jest jednym z czterech regionów w Polsce, gdzie jest realizowany pilotaż onkologiczny nazywany też siecią onkologiczną. Pilotaż obejmuje województwa: podlaskie, pomorskie, dolnośląskie i świętokrzyskie.

Pilotaż jest przeprowadzany, aby ocenić nowy system organizacji opieki nad pacjentem i wypracować takie rozwiązania w postępowaniu z chorym onkologicznie, w opiece nad nim, które ułatwią mu drogę przez system ochrony zdrowia i poprawią wyniki leczenia. Pilotaż jest - jak wcześniej informowano - elementem do wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej.

Białostockie Centrum Onkologii zaczęło pilotaż dokładnie przed rokiem. Uczestniczy w nim we współpracy w regionie ze szpitalami wojewódzkimi w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach, ze szpitalem MSWiA w Białymstoku i z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.

Pilotaż w Podlaskiem potrwa do końca maja 2021 r. BCO jest w tym pilotażu wojewódzkim ośrodkiem koordynującym w zakresie raka piersi, jelita grubego, jajnika i gruczołu krokowego. Koordynatorem w zakresie raka płuca jest podległy Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Pilotażem objęte są tylko te rodzaje nowotworów. Chorzy na nie lub osoby podejrzewane o zachorowanie są obejmowani tym pilotażem.

Białostockie Centrum Onkologii podsumowało we wtorek w przesłanej informacji prasowej, że dotychczas do pilotażu włączono ogółem 955 pacjentów, z czego 750 zakwalifikowanych przez BCO. Najwięcej z tych osób - 466 to pacjentki z rakiem piersi, 245 kolejnych osób to chorzy na raka jelita grubego, 115 mężczyzn z rakiem prostaty, po 65 kolejnych osób to pacjentki z rakiem jajnika i chorzy na raka płuca.

BCO zaznaczyło, że w związku z tym, że dwa szpitale biorące udział w pilotażu były szpitalami covidowymi (przez jakiś czas szpital wojewódzki w Łomży, wcześniej i obecnie szpital MSWiA w Białymstoku - PAP), przyjmowały one tylko pacjentów z koronawirusem, w pilotażu znalazły się minimalne liczby pacjentów z tych placówek.

BCO oceniło że udało się w ramach pilotażu poprawić jakość świadczonych usług pacjentom poprzez krótszy czas oczekiwania na badania, wyniki badań i podjęcie leczenia. - Pacjent dostaje jasną informację o swoim planie leczenia, konkretnie ustala przyjazdy na leczenie. Wprowadzono ułatwienia np. podczas jednej wizyty realizuje się kilka badań, by pacjent nie musiał przyjeżdżać na nie kilkakrotnie. Lepsza logistyka to także lepsza organizacja pracy lekarzy, którzy mają dla chorych więcej czasu, bo nie zajmują się kwestiami administracyjnymi - oceniła rzeczniczka BCO Monika Mróz.

Pacjent ma swojego koordynatora leczenia (są to sekretarki medyczne), który zajmuje się wszystkimi sprawami organizacyjnymi związanymi z leczeniem. Koordynator - jak łącznik - umawia wizyty, informuje o wszystkim pacjenta, pomaga w kontaktach z różnymi lekarzami, wieloma specjalistami.

"Po to, aby chory onkologicznie nie gubił się w systemie, ale był przez ten system prowadzony od momentu podejrzenia nowotworu na wszystkich etapach -od diagnostyki, przez terapię i rehabilitację - podkreśla BCO. Powstało i działa call center dla pacjentów.

Koordynator medyczny ds. pilotażu onkologicznego, p.o. zastępca dyrektora BCO ds. lecznictwa dr Dorota Kazberuk wyjaśniła, że chodzi także o łatwiejszy, równy dostęp pacjentów onkologicznych do leczenia niezależnie od tego, gdzie pacjent mieszka. Oceniła, że logistyka w ramach pilotażu skraca diagnostykę i leczenie.

- Pamiętajmy, że w chorobach onkologicznych bardzo ważny jest czas, czyli ta diagnostyka musi się odbyć w określonym czasie, jak również podjęcie leczenia onkologicznego musi być często jak najszybsze. I dobra organizacja skraca ten czas - podkreśliła Kazberuk.

PAP - Izabela Próchnicka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum