• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Białostockie Centrum Onkologii zadba o wielodyscyplinarne leczenia pacjentów

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia11 czerwca 2021 17:08

Białostockie Centrum Onkologii zamierza utworzyć uroonkologiczny unit i zapewnić wielodyscyplinarne, koordynowane podejście do leczenia pacjentów onkologicznych.

Białostockie Centrum Onkologii zadba o wielodyscyplinarne leczenia pacjentów
Prof. Jacek Fijuth: - Rak prostaty czy pęcherza moczowego, nerki, to wciąż istotny problem epidemiologiczny. Fot. PTWP
  • Białostockie Centrum Onkologii chce utworzyć uroonkologiczny unit
  • Mamy świadomość, że choroby onkologiczne wymagają skoordynowanej, interdyscyplinarnej opieki, dlatego tworzymy Uroonco Unit - wyjaśniła wicedyrektor BCO  dr Dorota Kazberuk
  • Wielodyscyplinarne, koordynowane podejście do leczenia będzie podstawą leczenia chorych w tworzonym przez Białostockie Centrum Onkologii uroonkologicznym unicie

Rozmawiali o tym w piątek (11 czerwca) specjaliści z różnych ośrodków w kraju na konferencji w BCO o spersonalizowanej opiece nad pacjentem z nowotworami urologicznymi.

- Mamy świadomość, że choroby onkologiczne wymagają skoordynowanej, interdyscyplinarnej opieki, dlatego tworzymy Uroonco Unit, w którym lekarze różnych specjalności, czyli urolodzy, onkolodzy, onkolodzy radioterapeuci, patomorfolodzy będą pochylać się nad pacjentem wspólnie, żeby wybrać i zaproponować pacjentowi najlepszą formę leczenia - powiedziała wicedyrektor BCO ds. medycznych dr Dorota Kazberuk.

Onkologiczny pacjent dostanie swojego koordynatora

Wicedyrektor dodała, że system unitu już działa, odbywają się konsylia lekarskie, podczas których dokładnie analizowana jest sytuacja danego pacjenta i podejmowane decyzje, ustalana konkretna droga leczenia i harmonogram. Pacjent ma swojego koordynatora.

Na razie w BCO jest pododdział urologiczny, który działa od września 2020 r., ma być oddział. Na pododdziale i w porani przyjmowanych jest coraz więcej pacjentów. Unit powstanie, gdy będą spełnione kryteria formalne. Wtedy będzie się to też wiązać z dodatkowymi środkami z NFZ. Jeszcze nie wiadomo, kiedy formalnie to się stanie. Kazberuk dodała, że przedtem trzeba się do tego przygotować, nauczyć stosować wszystkie wymagane dla unitu procedury, a to wymaga czasu.

Na pewno zgromadzenie lekarzy wielu specjalności i wielodyscyplinarność leczenia - jeżeli jest to w jednym ośrodku - pomaga pacjentom, bo jest to krótsza droga do poszczególnych specjalistów i łatwiejszy kontakt ze specjalistami" - powiedział o pomyśle na uroonkologiczny unit w BCO dr Robert Kozłowski, wojewódzki konsultant w dziedzinie urologii, ordynator oddziału urologii w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, który wykonuje w tym szpitalu operacje z wykorzystaniem robota chirurgicznego.

Mówił, że szpital wojewódzki dzieli się tymi doświadczeniami. Wykonano dotąd ponad 270 takich operacji. Dodał, że tylko prywatne placówki w Polsce zrobiły ich więcej.

Przewodniczący konferencji prof. Jacek Fijuth z Regionalnego Ośrodka Onkologii i Hematologii im. M. Kopernika w Łodzi, specjalista radioterapii onkologicznej, powiedział, że otwarcie oddziału uroonkologicznego w BCO to ważna sprawa, bo zapewni to pacjentom kompleksową diagnostykę i wielospecjalistyczne leczenie, a te nowotwory, np. rak prostaty czy pęcherza moczowego, nerki, to wciąż istotny problem epidemiologiczny.

Dodał, że właśnie spersonalizowane, wielodyscyplinarne leczenie z udziałem chirurga onkologa, radioterapeuty i onkologa klinicznego, odbycie wspólnie konsylium lekarskiego, podejmowanie decyzji o metodzie leczenia po wcześniejszej szczegółowej diagnostyce według międzynarodowych standardów, to największa szansa na wyleczenie.

- Wyposażenie oddziału, doskonała kadra medyczna i ugruntowane dziesięcioleciami doświadczenie BCO gwarantuje w moim przekonaniu sukces - powiedział Fijuth.

Rak prostaty wpisany w życiorys mężczyzny

Cały czas najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn jest rak prostaty. Prof. Fijuth powiedział, że ten nowotwór jest "wpisany w życiorys mężczyzny", jest powszechny, ryzyko tego raka wzrasta wraz z wiekiem, dlatego każdy mężczyzna powyżej 50 lat powinien wykonywać badania, np. oznaczać poziom PSA. Zaznaczył, że u części mężczyzn nowotwór prostaty rozwija się nie dając objawów, a nawet gdy jest wcześnie zdiagnozowany (gdy jest niskie ryzyko dalszego rozwoju choroby) nie wymaga leczenia.

- Aktualnie standardem jest aktywna obserwacja, taki specjalistyczny nadzór, który wymaga okresowej kontroli lekarskiej, okresowej diagnostyki i podejmuje się leczenie wyłącznie w sytuacji, kiedy ten nowotwór staje się bardziej agresywny. Niestety u sporej części mężczyzn ten nowotwór od początku przebiega agresywnie - powiedział dziennikarzom prof. Fijuth.

BCO ma już w swojej strukturze Breast Cancer Unit do leczeniu raka piersi i Colorectal Cancer Unit do leczenia raka jelita grubego i nowotworów przewodu pokarmowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum