PAP/Rynek Zdrowia | 21-05-2015 12:39

Białostockie Centrum Onkologii: modernizacja kosztowała 85 mln zł

85 mln zł kosztowała modernizacja Białostockiego Centrum Onkologii, dzięki której pacjenci będą się leczyć w lepszych warunkach niż dotychczas. Trwa wyposażanie nowych pomieszczeń. Wszystko ma być gotowe do końca czerwca. Pierwsi pacjenci trafią tam we wrześniu.

Dr Marzena Juczewska, dyrektor BCO; FOT. PTWP

W czwartek (21 maja) nowe obiekty pokazano dziennikarzom. Oprowadzali po nich marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko oraz dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) dr Marzena Juczewska.

BCO jest jedynym szpitalem onkologicznym w Podlaskiem. Leczy rocznie ok. 7 tys. pacjentów na oddziałach oraz ok. 60 tys. w przyszpitalnych poradniach. Szpital podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Inwestycja w BCO była współfinansowana przez władze województwa podlaskiego (ok. 38 mln zł), UE (ok. 16 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego) oraz BCO, które przeznaczyło na ten cel ok. 16 mln zł. Dyrektor Juczewska poinformowała, że do wydania na wyposażenie nowych obiektów zostało jeszcze 37 mln zł.

Marszałek Mieczysław Baszko powiedział, że modernizacja BCO to jedno z najważniejszych działań samorządu dotyczących inwestycji w służbę zdrowia. Przypomniał, że pieniądze na ten cel były przeznaczane od 2011 r. - Główny cel - usprawnienie leczenia - podkreślał Baszko.

Kończące się prace były pierwszy etapem modernizacji BCO. Marzena Juczewska poinformowała, że główny efekt pierwszego etapu modernizacji szpitala to większy komfort leczenia pacjentów, którego do tej pory w szpitalu bardzo brakowało. Powstał blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi, sala intensywnego nadzoru medycznego, sala wybudzeń.

W zmodernizowanych budynkach mieścić się będzie oddział chirurgii onkologicznej z pododdziałem leczenia bólu. Łóżek chirurgicznych dotychczas było 40, będzie 60. Nowa inwestycja nie zwiększa w znaczący sposób ogółem miejsc w szpitalu. Będzie ich 173, czyli tyle, ile w szpitalu było 10 lat temu, przed zmianami, by dostosować szpital do wymogów UE.

Powstało również 14 stanowisk do chemioterapii dziennej. Juczewska powiedziała, że obecnie pacjenci przychodzący do szpitala na podawanie cytostatyków, są przyjmowani w piwnicznych pomieszczeniach z małymi oknami. Nowe warunki leczenia będą więc radykalną i potrzebną zmianą.

Szpital zyska też nową izbę przyjęć, nowy budynek poradni onkologicznych. 10 istniejących poradni będzie miało do dyspozycji 17 gabinetów, a chorzy większą przestrzeń. Stary budynek przychodni jest bardzo ciasny.

Zbudowano również trzykondygnacyjny podziemny parking na ok. 150 miejsc. Juczewska mówi, że to i tak za mało, ale poprawi sytuację.

Juczewska powiedziała, że więcej łóżek - docelowo 242 - będzie w BCO, gdy zostanie zrealizowany drugi etap modernizacji. Będzie on możliwy dopiero wówczas, gdy wyprowadzi się w inne miejsce sąsiadujący z BCO oddział ginekologii szpitala wojewódzkiego, a BCO przejmie obiekty po ginekologii.

Juczewska powiedziała, że liczba chorych na nowotwory rośnie. Jej zdaniem to wynik różnych czynników. Podkreśliła, że np. coraz częściej na leczenie trafiają pacjentki, u których wykryto nowotwór piersi we wczesnym stadium choroby. To zasługa prowadzonej diagnostyki.