• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Biała Księga Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2011 12:07

Nowotwory złośliwe są już główną przyczyną zgonów wśród mężczyzn w Europie Zachodniej. Za kilka lat podobnie może być również w Polsce - ostrzegają eksperci w najnowszym raporcie pt. Biała Księga Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Biała Księga Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

W ostatnich 20 latach odsetek zgonów z powodu chorób nowotworowych zwiększył się w Polsce z 19 do 26 proc., a we Francji - z 30 do 34 proc.. Głównym tego powodem jest starzenie się społeczeństw, gdyż wraz z wiekiem zwiększa ryzyko zachorowania na raka. - Wiek jest oddzielnym czynnikiem ryzyka chorób otworowych - podkreśla prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie.

 Wzrośnie zachorowalność...

Według prognoz demograficznych, do 2020 r. liczba Polaków w wieku powyżej 65 lat zwiększy z 13,8 do 18,4 proc. Wraz z tym będzie zwiększać liczba chorych na raka. Według dr Joanny Didkowskiej z warszawskiego Centrum Onkologii, w 2015 r. na wszystkie choroby nowotworowe będzie chorować w naszym kraju ponad 180 tys. osób (w 2008 r. było 156 tys. chorych).

Obecnie mężczyźni najczęściej umierają na raka płuc i jelita grubego. Wśród kobiet główną przyczyną zgonów jest natomiast rak piersi i rak płuca. Prof. Jarosław Reguła, szef Kliniki Gastroenterologii Centrum Onkologii w Warszawie, ostrzega, że w przyszłości szczególnie będzie wzrastać zachorowalność na raka jelita grubego.

W Polsce zachorowalność na ten typ nowotworu do 2020 r. wzrośnie wśród mężczyzn prawie dwukrotnie. O ile w 2008 r. (najnowsze dane Krajowego Rejestru Nowotworów) na raka jelita grubego chorowało ponad 8 tys. mężczyzn, to za 9 lat może on zostać wykryty u 15,5 tys. z nich.

Nadal będzie wzrastać zachorowalność na raka piersi u kobiet. Według raportu, liczba nowych przypadków tego typu nowotworu u kobiet do 2020 r. wzrośnie o 30 proc. - z obecnych 14,5 tys. do 19 tys. rocznie.

Na szczęście rośnie także wykrywalność i skuteczność terapii

 - Na szczęście zwiększa się też skuteczność wykrywania i leczenia wielu rodzajów raka - zwraca uwagę prof. Zatoński. W USA i Wielkiej Brytanii jest dziś o połowę mniej zgonów na raka piersi u kobiet.

Zdaniem profesora, jeszcze lepszym przykładem jest rak szyjki macicy. Na początku XX w. był on główną przyczyną zgonów wśród kobiet w obydwu tych krajach. Dziś, dzięki wczesnemu wykrywaniu, należy do rzadziej występujących nowotworów złośliwych.

Niestety, w Polsce rak szyjki macicy występuje nadal często. Co roku jest on wykrywany u ok. 3 300 kobiet, spośród których aż 1 745 umiera. To najwyższy wskaźnik umieralności na ten typ nowotworu w Europie. Tę sytuację mają jednak poprawić bezpłatne, przesiewowe badania cytologiczne, z których w 2010 r. skorzystało 27 proc. kobiet w wieku 25-59 lat.

- Biała Księga pokazuje jedynie, w jakim miejscu jesteśmy w walce z nowotworami, by wprowadzić zmiany, które sprawią, że w przyszłości mniej Polaków będzie umierać na raka - podkreśla prof. Jacek Jassem, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Strategia poprawy efektywności opieki nad chorymi na nowotwory zostanie przedstawiona w Zielonej Księdze we wrześniu 2011.

Sporo jeszcze do zrobienia

Prof. Jacek Jassem podkreśla, że trzeba zrezygnować z ekstensywnego rozwoju onkologii w Polsce. Jego zdaniem, dzięki odpowiednim zmianom organizacyjnym można uzyskać lepsze wyniki leczenia raka, przy wykorzystaniu tych środków, jakie są już dostępne.

 

Zdaniem prof. Jassema, potrzebna jest nowa strategia, gdyż realizowany od 2006 r. Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych nie przyniósł wystarczających efektów. - Nie znaczy to, że nie spełnił on swojej roli. Program poprawił wyposażenie ośrodków onkologicznych w sprzęt medyczny, głównie do radioterapii, ale to nie wystarczy - podkreślił prof. Jassem.

Dodał, że nowym wyzwaniem dla polskiej onkologii jest realizacja postulatu Europejskiego Partnerstwa Na Rzecz Walki z Rakiem. Zobowiązuje on państwa Unii Europejskiej, by do 2013 r. przedstawiły program, który o 15% zwiększy skuteczność walki z rakiem do 2020 r.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum