×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bezpłatne badania USG od 4 maja. Program "NIE nowotworom u dzieci" w Przemyślu

Autor: PAP • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP03 maja 2022 12:30

Bezpłatne, profilaktyczne badania USG u dzieci w kierunku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości narządów wewnętrznych ruszą w czwartek w Przemyślu. Potrwają do piątku.

Bezpłatne badania USG od 4 maja. Program "NIE nowotworom u dzieci" w Przemyślu
Badania sa bezpłatne, bezbolesne i bezpieczne. Fot. FM.ORG.PL
  • Badania adresowane są do dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat
  • Organizatorem jest Fundacja Ronalda McDonalda w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci"
  • Z badań w ambulansie przez 17 lat działania programu skorzystało już ponad 76 tysięcy dzieci

Bezpieczne, bezpolesne i bezpłatne

Jak zapewnia Marcin Węc z Fundacji Ronalda McDonalda, badania są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Ich celem jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. "Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy-radiologów - zapewnia Węc.

Według statystyk rocznie w Polsce diagnozuje się ok. 1,2-1,3 tys. nowych przypadków nowotworów u dzieci.

- Gdy dziecko choruje, dorośli są bardzo często zaskoczeni i bezradni. Pojawiają się pytania, co można było zrobić, aby zapobiec chorobie. Nowotwory u dzieci wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości przypadków wyleczalne. Właśnie dlatego powszechna diagnostyka i profilaktyka to jeden z podstawowych sposobów na skuteczną walkę z chorobą - przekonuje Węc.

Wczesna diagnoza to szybkie wdrożenie leczenia

Prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda wyjaśnia, że formuła programu skupia się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych.

- Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5 proc. z nich - mówi prof. Jelonek.

Badania odbywać się będą przez dwa dni: czwartek i piątek, w mobilnej klinice Fundacji, w której znajduje się poczekalnia-rejestracja oraz dwa gabinety lekarskie, wyposażone w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. Klinika będzie stać na Rynku Starego Miasta, przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

- Z badań w ambulansie przez 17 lat działania programu skorzystało już ponad 76 tysięcy dzieci - podał Węc.

Aby wziąć udział w badaniu USG, konieczne jest umówienie wizyty pod numerami tel.: 16 678 57 56 lub 16 678 40 10 w godzinach od 8 do 12. Rejestracja potrwa do 4 maja. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Badanie trwa około 15-18 minut. Po jego zakończeniu rodzice otrzymają wynik oraz ewentualnie poradę lekarską.

Partnerami badań są: miasto Przemyśl, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ALAB laboratoria i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem technicznym badań jest MAN Polska. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum