Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet od 1 listopada. Zmiany w profilaktyce
Bezpłatna mammografia między 45. a 74. rokiem życia: kobiety będą mogły korzystać z profilaktycznej mammografii - poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka. Ze względów technicznych badania będą dostępne od 1 listopada. Z kolei od 2025 r. mammografia dostępna będzie tylko w wersji cyfrowej. Minister zapowiedziała również, że nowy projekt rozporządzenia w sprawach profilaktyki będzie przekazane dzisiaj do konsultacji publicznych.

- Podczas briefingu przed Narodowym Instytutem Onkologii w piątek 15 września minister zdrowia Katarzyna Sójka poinformowała o poszerzeniu grup wiekowych do objęcia refundacją badań mammograficznych
- Od 1 listopada - z przyczyn technicznych - bezpłatną mammografię wykonają kobiety między 45. a 74. rokiem życia. Obecnie przysługuje ona kobietom w wieku 50-69 lat
- Badania immunohistochemiczne receptorów w raku piersi będą mogły być wykonane na wczesnym etapie, będzie także odstąpienie od biopsji cienkoigłowej na rzecz gruboigłowej
Bezpłatna mammografia od 1 listopada dla kobiet między 45. a 74. rokiem życia
15 września w Centrum Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii przy Roentgena 5 w Warszawie odbył się briefing prasowy nt. refundacji leku stosowanego w leczeniu raka piersi oraz rozszerzenia programu profilaktyki raka piersi.
- Po szerokich konsultacjach, rozmowach, po bardzo dobrej pracy pracowników Ministerstwa, lekarzy, organizacji pacjenckich wypracowaliśmy nowe rozwiązania. Rozwiązania, które dzisiaj chcemy zaprezentować, to przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku dla bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania od 50. roku życia do 69. roku życia bezpłatnych badań mammograficznych poszerzamy o 5 lat w dół i podwyższamy o 5 lat w górę, czyli możemy mówić, że kobiety między 45. a 74. rokiem życia będą w Polsce mogły na podobnych zasadach, jak do tej pory korzystać z badań profilaktycznych mammograficznych - poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.
Minister podkreśliła, że resort bardzo serdecznie zachęca do badań wszystkie Polki, jak również, by pamiętały o tym, że badania profilaktyczne w kierunku nowotworów piersi są dostępne i bezpłatne dla tej grupy.
- Dla tej grupy te badania ze względów czysto technicznych będą mogły być dostępne od 1 listopada tego roku - dodała.
Biopsja gruboigłowa i badania immunohistochemiczne
Resort pochylił się również nad innymi rozwiązaniami, "które były bardzo wyraźnie wskazywane od strony lekarzy, specjalistów, od strony pacjentów". Minister przyznała, że są to "kolejne dobre rozwiązania w leczeniu, w diagnostyce nowotworów piersi".
- Między innymi badania immunohistochemiczne receptorów w raku piersi będą mogły być wykonane na wczesnym etapie, co, mam nadzieję, że na pewno skróci diagnostykę i jednocześnie przyspieszy możliwość włączenia odpowiedniego leczenia dla pacjentek - zaznaczyła.
- To również kwestie zmian w badaniach profilaktycznych, odstąpienie od biopsji cienkoigłowej, a pozostawienie przyszłościowo biopsji gruboigłowej do diagnostyki - mówiła Katarzyna Sójka.
Ministerstwo Zdrowia skupiło się także na dobrej jakości badań.
- Przede wszystkim przyszłościowo będziemy zmieniać diagnostykę w taki sposób, że będą obowiązywały mammografie tylko cyfrowe od 2025 roku - poinformowała minister, dodając, że jednocześnie zostaną wprowadzone "odpowiednie kontrole na etapie diagnozowania".
Projekt nowego rozporządzenia zostanie skierowany do konsultacji
Podczas konferencji minister Sójka podkreśliła, że "rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet".
- Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. Natomiast rak szyjki macicy klasyfikuje się jako 7. nowotwór złośliwy - uzupełniła.
Jak podkreśliła, "te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne". - To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie - dodała.
- Przy współudziale organizacji pacjenckich i lekarzy specjalistów onkologii wypracowaliśmy nowe rozwiązania w programach profilaktycznych dla kobiet - poinformowała minister. - Dziś skierujemy projekt rozporządzenia do konsultacji publicznych - zapowiedziała.
Kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi będą objęte profilaktyką
Minister zaznaczyła, że proponowane przez resort zmiany w programach profilaktycznych raka piersi i szyjki macicy polegają przede wszystkim na:
- rozszerzeniu kryterium wieku kobiet kwalifikujących się do nich oraz
- wprowadzeniu zmian organizacyjnych w programie profilaktyki raka piersi.
- Okres pandemii COVID-19 spowodował zmniejszenie zainteresowania badaniami profilaktycznymi. W 2022 r. do programu profilaktyki raka piersi zgłosiło się 37,48 proc. kobiet, a raka szyjki macicy - 11,24 proc. W trosce o dobro pacjenta rozszerzamy programy profilaktyczne, aby poprawić te statystyki i zmniejszyć liczbę zachorowań - zaznaczyła Sójka.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada też, że od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą włączone kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)