×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bartosz Arłukowicz: za kilka tygodni propozycje rozwiązań w onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 stycznia 2014 21:01

Onkologia wymaga zmian, powstał zespół roboczy, który za kilka tygodni przedstawi pierwsze propozycje rozwiązań - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz po spotkaniu z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO).

Bartosz Arłukowicz: za kilka tygodni propozycje rozwiązań w onkologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Arłukowicz po spotkaniu zespołu, który ma opracować zmiany w onkologii, powiedział dziennikarzom, że do prac zaprosił nie tylko onkologów, ale też dyrektorów szpitali. Poinformował, że zespół został podzielony na cztery grupy robocze, które mają zaproponować zmiany.

- Onkologia wymaga zmian, ale nie tylko organizacyjnych, finansowych, ale także strukturalnych - powiedział minister.

Pytany o ewentualne zniesienie limitów finansowania świadczeń onkologicznych, odpowiedział, że ta kwestia jest także przedmiotem prac zespołu. Dodał jednocześnie, że zniesienie limitów musi być oparte o możliwości finansowe.

- Pacjent jest dzisiaj zagubiony w systemie i z całą pewnością należy postawić na kompleksowość, na szpitale, które zajmują się pacjentem od a do z. W ciągu najbliższych tygodni przedstawimy pierwsze propozycje rozwiązań - podkreślił Arłukowicz.

Czytaj też. Limitowanie świadczeń onkologicznych: problemem organizacja, nie finansowanie

Prezes PTO prof. Jacek Jassem ocenił rozmowie z PAP, że spotkanie miało bardzo konstruktywny charakter.

- Przedstawiliśmy różne sposoby rozwiązania problemu ograniczonego dostępu do świadczeń onkologicznych, m.in. zaproponowaliśmy pilotażowy program znoszenia limitów świadczeń onkologicznych.

Dodał, że rozmowa dotyczyła też innej alokacji środków na onkologię, np. aby więcej świadczeń z zakresu chemioterapii było wykonywanych w ambulatorium, zamiast w ramach hospitalizacji. - Pobyt w szpitalu nie zawsze jest niezbędny w przypadku chemioterapii, a kosztuje znacznie więcej - dodał.

Prezes PTO zwrócił też uwagę, że pacjenci nadal zapisują się do kilku kolejek jednocześnie, ponieważ brakuje dobrego systemu weryfikacji, gdzie pacjent jest leczony. Wskazał ponadto na brak sprawnego systemu, w którym pacjent mógłby sprawdzić czas oczekiwania na wizytę do konkretnego lekarza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum