• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badanie: kilkaset tysięcy Amerykanek uchroniono przed zgonem na raka piersi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2019 16:18

Dzięki postępowi we wczesnym wykrywaniu i leczeniu nowotworów przed zgonem na raka piersi uchroniono w ostatnich 30 latach od 300 tys. do 600 tys. Amerykanek - wykazały badania opublikowane przez pismo „Cancer”.

Badanie: kilkaset tysięcy Amerykanek uchroniono przed zgonem na raka piersi
w USA i Europie Zachodniej pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u 80-90 proc. kobiet z tym nowotworem, w Polsce - u 76,5 proc. pacjentek. Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wskazują na to symulacje komputerowe, jakie przeprowadzono uwzględniając dane znajdujące się w bazie Narodowego Instytutu Raka (NIC) w USA. Punktem wyjścia była śmiertelność z powodu najczęściej występującego wśród kobiet raka piersi, jaka występowała przed 1990 r.

Jeden z autorów badania prof. Jay Baker z Duke University twierdzi, że wzięto pod uwagę kilka możliwych scenariuszy epidemiologicznych tego nowotworu, gdyby w ostatnich 30 latach nie było dalszego postępu w jego diagnostyce i terapii.

Najbardziej pesymistyczny scenariusz zakładał wzrost zachorowań. Wykazał on, że w takiej sytuacji liczba kobiet w USA uratowanych przed zgonem na raka piersi mogłaby sięgać nawet 614,5 tys.

Z symulacji wynika, że jedynie w 2018 r. w USA uratowano przed zgonem z powodu raka piersi od ponad 27 tys. do około 46 tys. Amerykanek. "Nikt nie wątpi, że postęp w diagnostyce i terapii poprawił skuteczność leczenia tego nowotworu" - podkreśla współautorka badania prof. Deanna Attai z University of California w Los Angeles.

Specjalistka przyznaje jednak, że na podstawie tych symulacji nie można wysnuć żadnych wniosków co do skuteczności badań przesiewowych z użyciem mammografii we wczesnym wykrywaniu raka piersi. "Na podstawie tych danych nie można wnioskować jak duży wpływ na spadek śmiertelności miały badania przesiewowe" - podkreśla.

Zdaniem głównego autora tego opracowania prof. R. Edwarda Hendricka z University of Colorado School of Medicine, badania te powinny przekonać kobiety, że wczesne wykrywanie raka piersi oraz nowoczesne leczenie spersonalizowane ratuje życie. W diagnostyce i leczeniu rak piersi nastąpił tak duży postęp, że dla wielu pacjentek stał się on chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną.

Z danych Concorde-3 wynika, że w 2014 r. pięcioletnie przeżycia w raku piersi uzyskano w Polsce u 76,5 proc. pacjentek. Odsetek ten w porównaniu do 2000 r. zwiększył się o ponad 5 punktów procentowych (z 71,3 proc.).

W innych krajach, w USA i Europie Zachodniej pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u 80-90 proc. kobiet z tym nowotworem. 

PAP - Zbigniew Wojtasiński

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum