Badanie: choroba nowotworowa wpływa na ubożenie rodziny
Choroba nowotworowa często prowadzi do utraty przez pacjenta zatrudnienia i zarobków, a przez to przyczynia się do ubożenia całej rodziny - potwierdza najnowsza analiza, którą przeprowadzili naukowcy z USA.

Ekonomiczne skutki nowotworu są szczególnie dotkliwe dla rodziny, gdy zachoruje mężczyzna, wynika z pracy opublikowanej w internetowym wydaniu pisma „Cancer”.
Autorzy artykułu zwracają uwagę na to, że choroba nowotworowa stanowi znaczne obciążenie dla pacjentów oraz ich rodzin na wielu polach, nie tylko związanych ze zdrowiem i przeżyciem. Na temat jej wpływu na sytuację finansową rodziny chorego przeprowadzono dotychczas niezbyt wiele badań, a ponadto dotyczyły one niewielkich grup, niereprezentatywnych dla większej populacji.
Dr Anna Zajacova z University of Wyoming w Laramie razem ze współpracownikami analizowała dane zebrane w latach 1999 - 2009 w ramach badania dotyczącego dynamiki zmian zarobków (Panel Study of Income Dynamics) w reprezentatywnej dla USA populacji Amerykanów.
Do obliczenia wpływu choroby nowotworowej na zmiany w zatrudnieniu pacjentów, ich zarobkach oraz dochodach całej ich rodziny naukowcy wykorzystali różne modele statystyczne.
Okazało się, że po wykryciu choroby nowotworowej prawdopodobieństwo, że pacjent będzie miał zatrudnienie spadało niemal o 10 punktów procentowych, ponadto malała liczba godzin przepracowanych przez osoby chore - w pierwszym roku po diagnozie był to spadek nawet o 200 godzin lub o ok. 5 tygodni pracy.
Roczne zarobki chorych na raka spadły niemal o 40 proc. w okresie dwóch lat od diagnozy i utrzymały się na niższym poziomie. Z kolei, całkowite dochody rodziny spadały o 20 proc., ale po czterech latach choroby wracały do wartości wyjściowych.
Finansowe skutki choroby odczuwały zwłaszcza te rodziny, w których nowotwór był diagnozowany u mężczyzny. W przypadku chorujących kobiet straty były przeważnie nieistotne statystycznie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)