• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badania: aspiryna może wydłużać życie chorych z nowotworami układu pokarmowego

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 07 października 2015 11:52

Aspiryna poprawia wskaźnik przeżycia pacjentów z nowotworami zlokalizowanymi na całej długości przewodu pokarmowego - wskazują badania prowadzone w Holandii.

Badania: aspiryna może wydłużać życie chorych z nowotworami układu pokarmowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dotychczasowe analizy sprawdzające wpływ aspiryny na przeżycie ogólne chorych brały pod uwagę poszczególne lokalizacje nowotworu w układzie pokarmowym; najczęściej dotyczyły raka jelita grubego.

Naukowcy przeanalizowali dane prawie 14 tys. pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwory układu pokarmowego w latach 1998-2011. Efekty swojej pracy przedstawili podczas tegorocznego europejskiego kongresu onkologicznego w Wiedniu.

Wyniki badania wskazują na znaczący wzrost przeżywalności ogólnej u pacjentów stosujących aspirynę po postawieniu diagnozy w porównaniu do tych, którzy jej nie zażywali.

W sumie, w badaniu wzięto pod uwagę dane pacjentów, z których 30,5 proc. stosowało aspirynę przed postawieniem diagnozy, 8,3 proc. - po zdiagnozowaniu u nich nowotworu i 61,1 proc. chorych, którzy nie przyjmowali aspiryny.

Najczęstszym nowotworem w badanej grupie był rak jelita grubego (42,8 proc.), rak odbytnicy (25,4 proc.) i rak przełyku (10,2 proc.).

Mediana okresu obserwacji wynosiła 48,6 miesiąca. Pacjenci zażywający aspirynę po zdiagnozowaniu u nich nowotworu mieli szansę podwojenia wydłużenia przeżycia w porównaniu do pacjentów nie stosujących aspiryny.

Korzystny efekt aspiryny w postaci wydłużenia przeżycia był zauważalny u pacjentów z nowotworami układu pokarmowego po uwzględnieniu czynników potencjalnie zakłócających wynik, takich jak: płeć, wiek, stadium nowotworu, zabiegi operacyjne, radioterapia, chemioterapia i inne medyczne uwarunkowania i nieprawidłowości.

Naukowcy przypuszczają, że korzystny wpływ aspiryny u chorych na raka ma związek z przeciwpłytkowym działaniem leku. Kwas acetylosalicylowy wpływa bowiem na osłabienie zdolności komórek nowotworowych do ukrywania się pomiędzy płytkami krwi przed system immunologicznym.

- Celem większości badań obserwacyjnych zgodnych z intencją leczenia jest analiza efektu działania aspiryny. W tym badaniu mogliśmy przeanalizować indywidualną terapię u pacjenta i oszacować efekt działania aspiryny na jego przeżywalność w chorobie nowotworowej. Teraz chcemy określić, którzy pacjenci będą największymi beneficjentami stosowania aspiryny - mówił Martine Frouws z Leiden Uniwersity Medical Center, współkoordynator badania.

Chodzi m.in. o ustalenie prawidłowej dawki i długości trwania terapii. Uniwersytet w Leidzie prowadzi obecnie wieloośrodkowe, randomizowane, kontrolowane placebo badanie, które ma ocenić działanie aspiryny w dawce 80 mg dziennie na ogólne przeżycie pacjentów w starszym wieku, z rakiem jelita grubego.

Badacze mają nadzieję rozszerzyć badanie o pacjentów z innymi nowotworami układu pokarmowego, by dostarczyć wiarygodnych dowodów, że więcej chorych może odnosić korzyści z wspomagania leczenia onkologicznego aspiryną. Podkreślają, że lek jest tani i ma relatywnie mało skutków ubocznych, co przekłada się też na korzyści dla systemów ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum