• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

BRAF - nowy cel dla terapii, czy również w hematoonkologii?

Autor: dr T. Stokłosa/hematoonkologia.pl • • 06 marca 2014 13:19

O protoonkogenie BRAF kodującym kinazę serynowo-treoninową, zrobiło się głośno w onkologii przed kilku laty, kiedy okazało się, że nie tylko jest to gen zmutowany w około 2/3 przypadków czerniaka złośliwego, ale jest również tzw. druggable target, czyli białko mogące być celem dla terapii podobnie jak BCR/ABL dla imatynibu.

Wkrótce rozpoczęto badania kliniczne z pierwszym inhibitorem BRAF - vemurafenibem (nazywanym wówczas jeszcze PLX4032), a w roku 2011 w New England Journal of Medicine opublikowano artykuł pokazujący spektakularne przypadki remisji rozsianego czerniaka u pacjentów leczonych tym inhibitorem. Niestety, odpowiedzi okazały się u większości chorych równie spektakularne, co krótkotrwałe, należy jednak pamiętać, że przełożyło się to na znaczące przedłużenie życia u chorych, dla których w większości przypadków wyczerpano inne opcje terapeutyczne.

Niemal równolegle BRAF znalazł się również w centrum uwagi hematologów. Na 16. konferencji EHA w Londynie (czerwiec 2011) na sesji plenarnej zaprezentowano wyniki (niemal równolegle z publikacją w NEJM) wskazujące, iż mutacja w BRAF występuje praktycznie w każdym badanym przypadku białaczki włochatokomórkowej. Implikacje terapeutyczne nasuwają się same. Jak się okazuje to nie jedyny nowotwór hematologiczny, w którym występują mutacje BRAF. W niektórych histiocytozach, takich jak choroba Erdheima-Chestera, w ponad połowie przypadków wykrywana jest mutacja BRAF.

Co charakterystyczne, nawet jeśli w danym nowotworze mutacja ta jest relatywnie rzadka, nie przekreśla to szansy na uzyskanie odpowiedzi u chorych zmutowany BRAF, pojawiły się już doniesienia o zastosowaniu inhibitorów BRAF u chorych na szpiczaka plazmocytowego ze zmutowanym BRAF (częstość mutacji BRAF w tej chorobie ocenia się na 3-4%). Przy zastosowaniu relatywnie prostego testu genetycznego wytypowanie takich chorych nie stanowi problemu.

Więcej: hematoonkologia.pl


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum