×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Apel o powstanie centrów doskonałości leczenia nowotworów

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia24 stycznia 2018 19:56

O powstanie centrów doskonałości leczenia nowotworów apelują do Ministerstwa Zdrowia konsultanci krajowi i kilkanaście organizacji pacjentów. Byłyby to placówki specjalizujące się w operacjach chorych na najczęściej występujące nowotwory.

Apel o powstanie centrów doskonałości leczenia nowotworów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi o raka płuc, piersi, prostaty, jelita grubego oraz ginekologię onkologiczną. Według lekarzy i pacjentów centra są potrzebne, bo pomogłyby chorym podejmować decyzje, gdzie zgłaszać się na operacje. Mimo że NFZ wydaje na onkologię wiele miliardów z publicznych środków, teraz nie ma żadnej informacji, jak skuteczność leczenia między ośrodkami się różni - przekonuje Wojciech Wiśniewski z Fundacji Pacjentów Onkologicznych Alivia.

Pacjenci podkreślają, że pomysł nie zakłada budowy nowych ośrodków, tylko wyróżnienia kilkunastu tych, gdzie jest najwięcej udanych, skutecznych operacji. Centra doskonałości - zgodnie ze złożonym pomysłem - miałyby też koordynować opiekę nad pacjentem na kolejnych etapach leczenia, między innymi w okresie chemioterapii. Operacja, czyli najważniejsza część leczenia onkologicznego wykonywana byłaby właśnie w takim centrum - tłumaczy Wojciech Wiśniewski.

Przedstawiciel organizacji pacjentów wskazuje, że najszybciej mogą powstać centra doskonałości dla raka piersi. Takie ośrodki powstały w Czechach, i jak podkreśla Wiśniewski, właśnie Czesi dokonali wielkiego przełomu jeśli chodzi o leczenie chorób nowotworów.

Nad projektem przygotowanym przez pacjentów pracować będzie teraz Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum