• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Apel Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych do resortu zdrowia

Autor: PKPO/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2019 14:50

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apeluje do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie zdecydowanych kroków "w sprawie blokowania przez firmy dostępu do programów lekowych" - czytamy w informacji wysłanej do mediów przez PKPO.

Apel Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych do resortu zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- (...) Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę się na refundację immunoterapii - leku niwolumab dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Decyzję o udostępnieniu leku polskim pacjentom zablokowała niemiecka firma Merck, producent leku dostępnego w ramach programu lekowego B.52 „Leczenie płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi w skojarzeniu z radioterapią w miejscowo zaawansowanej chorobie”, do którego miałby zostać dołączony niwolumab. Immunoterapia do tej pory dostępna była dla chorych z nowotworami głowy i szyi w ramach RDTL (ratunkowy dostęp do technologii lekowych - red.) - przypomina w komunikacie Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

Zdaniem PKPO, „przez zawiłość tej procedury, pacjenci niejednokrotnie nie mogli skorzystać z terapii, mimo uzyskania indywidualnej zgody ministra zdrowia na zastosowanie tego leczenia. Wejście niwolumabu do programu lekowego dałoby szansę wielu pacjentom, którzy obecnie nie mają innej opcji terapeutycznej (...)”.

- Możliwością wyjścia z tej patowej sytuacji jest dopisanie leku niwolumab w formie załącznika A do istniejącego programu lekowego, jak to miało miejsce w programie B.32 „Leczenie Choroby Leśniowskiego-Crohna - zauważa rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Aleksandra Rudnicka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum