• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Apel PUO do szefów ośrodków onkologicznych i hematoonkologicznych

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2017 11:55

Większość ośrodków onkologicznych w Polsce zwyczajowo w pierwszą sobotę lutego pod patronatem PUO organizuje akcję Dnia Drzwi Otwartych. O organizację tego wydarzenia zaapelował do dyrektorów ośrodków onkologicznych i hematoonkologicznych dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO).

Apel PUO do szefów ośrodków onkologicznych i hematoonkologicznych
Dr Janusz Meder zaapelował o wspólne, intensywne działania na rzecz zapewnienia równego dostępu w naszym kraju do europejskich standardów kompleksowej opieki onkologicznej. Fot. PTWP

Program Dnia Drzwi Otwartych (4 lutego br.)  zamieszczamy obok - w formacie pdf.

Dr Meder swoje zaproszenie do dyrektorów skierował w imieniu Zarządu i Rady Naukowej PUO w związku ze zbliżającym się 17 Światowym Dniem Walki z Rakiem.

''Bardzo dziękujemy Państwu za jak zwykle niezawodną współpracę w dążeniu do podwyższenia wiedzy w społeczeństwie na temat chorób nowotworowych i w propagowaniu zachowań sprzyjających troszczeniu się o własne zdrowie, wykazywaniu czujności onkologicznej i uczestniczeniu w bezpłatnych, profilaktycznych badaniach przesiewowych'' - czytamy w apelu.

Jak podaje dr Meder, przewodnim hasłem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem jest apel PUO i całego środowiska onkologów polskich o wspólne, intensywne działania na rzecz zapewnienia równego dostępu w naszym kraju do europejskich standardów kompleksowej opieki onkologicznej, stosownie do nadal aktualnych postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.

Ekspert dodaje, że adresatami apelu są główni decydenci naszego kraju: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Marszałkowie Sejmu i Senatu, Premier Rządu oraz Minister Zdrowia.

W liście czytamy dalej, że przed całym światem stoją obecnie wielkie wyzwania związane z sytuacją epidemiologiczną i demograficzną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku.

''W Karcie Paryskiej przede wszystkim apeluje się o zapewnienie równego dostępu obywateli wszystkich krajów świata do nowoczesnych kompleksowych świadczeń diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnych z zakresu onkologii, zgodnie z postępem wiedzy medycznej w oparciu o sprawnie funkcjonującą, wielodyscyplinarną sieć specjalistycznych ośrodków onkologicznych'' - podkreślono w Apelu.

Dodano też, że na realizację powyższych celów w tym na szeroko pojętą prewencję i profilaktykę nowotworową niezbędne jest zagwarantowanie przez państwo odpowiednich środków finansowych. Od tego przede wszystkim zależy uzyskanie zmniejszenia liczby zachorowań i znaczącej poprawy wyników leczenia chorych na nowotwory w Polsce.

Jak podkreślone zostało w apelu, onkolodzy z wielką nadzieją oczekują na efektywną realizację następnego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w latach 2016-2024, ale jednocześnie przypominamy, że stanowi on jedynie część całościowej Strategii Walki z Rakiem w Polsce (Cancer Plan) przygotowanej w 2015 r. przez środowisko onkologów i przekazanej do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum