• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

"Amazonki" upowszechniają wiedzę na temat zachorowań na raka piersi

Autor: Ilona Pecka - PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2017 21:29

Edukacja kobiet dotycząca profilaktyki raka piersi jest w Polsce na wysokim poziomie, szczególnie dzięki upowszechnianiu wiedzy na ten temat przez stowarzyszenia pacjentów, m.in. kluby Amazonek - oceniają eksperci.

"Amazonki" upowszechniają wiedzę na temat zachorowań na raka piersi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amazonki, czyli kobiety w trakcie lub po leczeniu raka piersi, działają w stowarzyszeniach w całym kraju. W sumie takich klubów jest ponad 200 w całej Polsce.

- Polskie kobiety należały do pionierek na tym polu. Z organizacji samopomocowej szybko przekształciły się w organizację społeczną, która stała się rzecznikiem wszystkich chorujących - podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski, który w czwartek w Radomskim Centrum Onkologii wziął udział w konferencji z udziałem radomskich Amazonek.

Spotkanie odbyło się z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, obchodzonego 15 października. Konferencji towarzyszyły dni otwarte w RCO. Chętne radomianki mogły wykonać bezpłatnie badanie USG piersi i mammografię.

Zdaniem prof. Pieńkowskiego stowarzyszenia działające na rzecz pacjentów, takie jak kluby Amazonek, mają duży wpływ na edukację społeczną.

Amazonki chętnie dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami. Tak było także w czwartek w Radomiu. - Dostałam drugie życie, więc mówię o swoich wcześniejszych kłopotach zdrowotnych innym kobietom. Namawiam je, żeby się systematycznie kontrolowały - zaznaczyła jedna z członkiń radomskiego Stowarzyszenia Amazonki-Dana, Janina Kowalczyk.

Rehabilitantka radomskiego stowarzyszenia Teresa Wojciechowska podkreśliła, że 20 lat temu, na początku działalności klubu, Amazonki niechętnie się ujawniały i mówiły publicznie o swojej chorobie. - Teraz są bardziej otwarte, nie boją się mówić o tym, czego doświadczyły, chętnie uczestniczą w akcjach edukacyjnych - stwierdziła rehabilitantka.

W ocenie prof. Pieńkowskiego działalność Amazonek ma duży wpływ na świadomość społeczeństwa na temat raka piersi. - Należałoby sobie życzyć, żeby władze państwowe jak najczęściej współpracowały z takimi organizacjami, które są najbliżej problemu choroby nowotworowej - stwierdził onkolog.

Amazonki od lat walczą m.in. o wprowadzenie w Polsce kompleksowego modelu leczenia raka piersi w ramach sieci ośrodków Breast Units. Ośrodki te sprawdziły się w Europie i na świecie.

Pierwszy Klub Kobiet po Mastektomii powstał w styczniu 1987 r., z inicjatywy doktor Krystyny Miki - kierowniczki Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W 1993 roku zawiązała się Federacja Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii "Amazonki" utworzonej przy Polskim Komitecie Zwalczania Raka. Obecnie ruch Amazonek skupia ponad 15 tys. członkiń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum