×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Amazonki apelują o tworzenie Breast Cancer Units

Autor: IBX, PAP/Rynek Zdrowia08 kwietnia 2015 18:18

W imieniu własnym i wielu tysięcy kobiet, które chorowały, chorują lub w przyszłości zachorują na raka piersi przedstawicielki kilkunastu organizacji podpisały list otwarty zawierający apel o pomoc we wprowadzeniu w Polsce unijnych zaleceń dotyczących organizacji leczenia nowotworu piersi w specjalistycznych ośrodkach Breast Units.

Amazonki apelują o tworzenie Breast Cancer Units
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dokument został skierowany do prezydenta Bronisława Komorowskiego, marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, premier Ewy Kopacz, Komisji Zdrowia Sejmu i Senatu oraz ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

W środę (8 kwietnia) na zaproszenie Polskich Amazonek - Ruchu Społecznego i Federacji Stowarzyszeń AMAZONKI we współpracy z Polskim Towarzystwem do Badań nad Rakiem Piersi rozmawiano na temat aktualnej polityki zdrowotnej dotyczącej leczenia nowotworów piersi, w kontekście pomijanych zaleceń Unii Europejskiej w tym zakresie. Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy pacjenckiej Dialog, zapoczątkowanej w październiku 2014 r. przez Federację Stowarzyszeń AMAZONKI i Stowarzyszenie Polskie Amazonki - Ruch Społeczny, jako odpowiedź na wycofanie bez wyjaśnień projektu zarządzenia Prezesa NFZ, dotyczącego odrębnego kontraktowania "kompleksowego leczenia raka piersi".

Amazonki zwróciły się z zaproszeniem do współpracy i prośbą o pomoc do największych organizacji zrzeszających aktywne kobiety poza obszarem dotyczącym zdrowia. Wspólnie z nimi zwracają uwagę, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet, a liczba zachorowań zwiększy się w ciągu kolejnych dekad o ok. 2 proc. rocznie. W Polsce w 1980 r. zdiagnozowano 5100 zachorowań na raka piersi. W 2012 roku zachorowało już 17.000 kobiet. Ponad 5 600 kobiet rocznie umiera w Polsce z tego powodu. Rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów kobiet przed 65 rokiem życia. Skuteczność leczenia raka piersi w Polsce jest o ok. 10 proc. gorsza od średniego poziomu europejskiego i o ok. 15  proc. gorsza od wyników leczenia w takich krajach jak Francja czy Szwecja. Oznacza to, że z powodu raka piersi każdego roku umiera w Polsce niepotrzebnie przynajmniej 1700 kobiet.

Amazonki przypominają, że od końca lat 90. ubiegłego wieku wiadomo, że właściwa organizacja leczenia raka piersi może podnieść skuteczność terapii nawet o 10 proc. Najlepsze efekty w leczeniu raka piersi osiągają tzw Breast Units (lub Breast Cancer Units), czyli wielodyscyplinarne ośrodki specjalizujące się w koordynowanym leczeniu tego nowotworu.

Czytaj: Breast Cancer Unit w Szczecinie: tak działa pierwszy ośrodek z akredytacją

Koncepcja Breast Unit zakłada jedność i koordynację całej ścieżki postępowania z chorą, od diagnostyki przez leczenie chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię, rehabilitację, po leczenie paliatywne i wsparcie socjopsychologiczne. Ważne jest, aby chora mogła się leczyć jak najbliżej domu. Wszystkie usługi świadczone w Breast Units muszą odpowiadać określonym kryteriom jakościowym, m.in. takim jak: czas realizacji diagnostyki i terapii, skala doświadczenia i rodzaj personelu (np. min. 100 operacji danego typu rocznie) oraz standardy postępowania klinicznego. Wszystkie kryteria jakościowe są stale monitorowane i poddawane cyklicznym audytom.

Breast Units są od 9 lat konsekwentnie zalecane przez Parlament Europejski i Komisję Europejską. 4 kolejne dokumenty (2 rezolucje PE: z 2003 r., i 2006 r.; oświadczenie pisemne PE z 2010 r. podpisane m.in. przez 41 polskich europosłów; raport Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z lipca 2014 r.) zalecały stworzenie do 2016 r sieci Breast Units  w każdym kraju europejskim.

- Fakt, że Breast Units gwarantują każdej kobiecie - niezależnie od jej miejsca zamieszkania - taką samą, możliwie najwyższą jakość opieki ma ogromne znaczenie dla wyników leczenia. Ta jakość musi być cały czas monitorowana i potwierdzana w cyklicznych audytach - wyjaśnia prof. dr hab. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi.

Jak podaje PAP, rzecznik MZ Krzysztof Bąk poinformował, że wycofanie projektu zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego odrębnego kontraktowania kompleksowego leczenia raka piersi wynika z faktu, iż pakiet onkologiczny wprowadził rozwiązania mające na celu m.in.: zapewnienie kompleksowej opieki na każdym etapie choroby nowotworowej, wzmocnienie koordynacji w zakresie przemieszczania się pacjenta pomiędzy poszczególnymi fazami leczenia oraz podwyższenie standardu opieki nad pacjentami onkologicznymi, w tym pacjentkami z rakiem piersi.

Prof. Pieńkowski ocenił jednak, że pakiet, który ma za zadanie skrócenie czasu diagnostyki onkologicznej, nie wprowadza rozwiązań umożliwiających leczenia raka w kompleksowy sposób. - Nie ma na przykład możliwości rozliczenia kilku czynności diagnostycznych lub terapeutycznych wykonywanych u chorej jednego dnia, jak mammografia i biopsja, czy operacja usuwania piersi z jednoczesną jej rekonstrukcją - powiedział. Co istotne, nie prowadzi się również oceny efektów leczenia uzyskiwanych przez poszczególne ośrodki.

Prof. Pieńkowski przypomniał, że obecnie w Polsce funkcjonuje jeden Breast Unit w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie. Otrzymał on akredytację Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi. Niestety, za jakość leczenia ośrodek ten nie jest w żaden sposób wynagradzany.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum