• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Akredytacja ośrodków gwarancją jakości leczenia raka piersi

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2014 16:45

Jeśli chodzi o raka piersi, naszym problemem jest finansowanie i organizacja leczenia - mówił prof. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, prezydent SIS (Senologic International Society - Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego) podczas seminarium "Innowacje w leczeniu raka piersi - ocena dostępności w Polsce" odbywającego się 17 stycznia w Warszawie

Akredytacja ośrodków gwarancją jakości leczenia raka piersi

- Niepokoi fakt, że interes ośrodków leczących jest rozbieżny z interesem pacjentek. Wynika to m.in. ze sposobu rozliczania. Jeśli za tę samą czynność wykonaną nie w ramach hospitalizacji, ale ambulatoryjnie, szpital otrzymuje znacznie mniej pieniędzy, jest oczywiste, że będzie dążył do wydłużania pobytu chorych w lecznicy, co nie jest przecież dobrym rozwiązaniem. Wyjściem wydaje się w tej sytuacji tworzenie klinik narządowych, wśród których najbardziej zaawansowane na świecie są ośrodki leczenia raka piersi - przypomniał specjalista.

Prof. Pieńkowski zaznaczył, że jeden Breast Cancer Unit powinien przypadać na 500 tys. mieszkańców, zajmować się pacjentkami we wszystkich stadiach choroby i przestrzegać norm czasowych, co w polskich warunkach trudno będzie zrealizować. Niemniej jednak czas od rozpoznania do rozpoczęcia leczenia nie powinien przekraczać 12 dni.

- Takie ośrodki mają wyniki leczenia lepsze niż jakiekolwiek inne placówki, co wynika głównie ze ścisłej współpracy zespołu specjalistów. Ponadto jest to system dedykowany pacjentowi, począwszy od rozpoznania, poprzez zaplanowanie skojarzonego leczenia i terapię, aż po metody wsparcia - dodał ekspert.

Zwrócił także uwagę, że np. w Niemczech działa kilkaset ośrodków leczenia raka piersi. Warunkiem ich finansowania z kas chorych jest jednak akredytacja. W Polsce akredytacją zainteresowanych jest - w ocenie profesora - 8 do 10 ośrodków.

Radiodiagnostyka i patomorfologia
14 października 2013 r. akredytację SIS na okres pięciu lat otrzymał Breast Cancer Unit w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie.

- Aby poprawiać wskaźniki potrzebna jest kompleksowość działania - podkreśliła Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa ZCO.  - Do wymienionych już wymogów dotyczących pracy takiego ośrodka, należy jeszcze dodać cotygodniowe spotkania zespołu specjalistów (Breast Team), którzy dokonują aktualizacji algorytmów postępowania terapeutycznego i tworzą bazę danych umożliwiającą przeprowadzenie audytu i kontrolę jakości świadczonych usług medycznych. SIS wymaga także, aby w skład Breast Teamu wchodzili również genetyk kliniczny, psychoonkolog, specjalista medycyny paliatywnej, fizjoterapeuta oraz pielęgniarka onkologiczna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum