• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

8 mln zł na wdrożenie standardów akredytacyjnych w patomorfologii

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2019 09:47

Podniesienie jakości badań patomorfologicznych to najważniejszy cel projektu, którego wdrażanie rozpoczyna ministerstwo zdrowia. O jego założeniach i potrzebie współpracy różnych środowisk dyskutowano podczas spotkania, które odbyło się w czwartek (14 listopada) w Warszawie.

Fot. archiwum

Jak mówił Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, projekt ma za zadanie wsparcie procesu poprawy jakości w patomorfologii poprzez wdrożenie standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi.

Jego najważniejsze zadania to opracowanie, pilotaż i upowszechnienie standardów akredytacyjnych w zakresie patomorfologii, podniesienie kompetencji kadry zarządzającej w kierunku efektywnego zarządzania jakością i bezpieczeństwem pacjenta podczas wykonywania i wykorzystania badań patomorfologicznych, przeszkolenie osób (wizytatorów) oceniających spełnienie standardów akredytacyjnych w patomorfologii.

Docelowo akredytacja ma być wymogiem odrębnego kontraktowania przez NFZ badań patomorfologicznych.

Uczestnicy byli zgodni, że poprawa jakości diagnostyki patomorfologicznej jest kluczowa dla podejmowania decyzji o rozpoczęciu leczenia. Akredytacja ma na celu standaryzację procesu organizacji podmiotu i jakości wykonywanych badań patomorfologicznych.

Projekt na rzecz poprawy jakości w patomorfologii finansowany jest z Funduszy Europejskich. Ministerstwo zdrowia na jego realizację przeznaczyło blisko 8 mln zł. Zgodnie z założeniami pilotaż projektu pod kątem spełnienia standardów akredytacyjnych przeprowadzony zostanie w 10 placówkach, a co najmniej 50 zakładów patomorfologii przejdzie przeglądy akredytacyjne. Projekt obejmie wsparciem też działaniami projakościowymi 200 podmiotów oraz 3 000 pracowników.

Więcej: www.gov.pl/web/zdrowie/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum