• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

75 lat gliwickiego Instytutu Onkologii. Tu wykonano pierwszy w Polsce przeszczep twarzy

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia19 maja 2022 16:32

Onkologia. Gliwicki Oddział Narodowego Instytutu Onkologii wniósł ogromny wkład w rozwój tej dziedziny w Polsce. Dzięki temu możemy się szczycić świetnym leczeniem chorób nowotworowych - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas obchodów 75-lecia ośrodka w Gliwicach.

75 lat gliwickiego Instytutu Onkologii. Tu wykonano pierwszy w Polsce przeszczep twarzy
Onkologoa. Sala zabiegowa w Zakładzie Radiologii Instytutu Onkologii w Gliwicach Fot. PAP/Andrzej Grygiel
  • Obchodzący w tym roku 75-lecie gliwicki Oddział Narodowego Instytutu Onkologii jest jedną z najlepszych placówek onkologicznych w Europie oraz znanym i cenionym ośrodkiem naukowo-badawczym
  • Gliwicka placówka planuje unikatową w międzynarodowej skali inwestycję - budowę zakładu radioterapii cząsteczek ciężkich, w tym węgla
  • Dzięki temu powstanie jedyny w Polsce ośrodek wykorzystujący promieniowanie jonizujące węgla, które jest skuteczne dla wszystkich rodzajach nowotworów.

Gliwicki ośrodek należy do europejskiej czołówki placówek onkologicznych

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia.

Z tej okazji od 19 do 21 maja trwają uroczyste obchody połączone z konferencją naukową. W czwartek, 19 maja w jubileuszowym spotkaniu z pracownikami gliwickiego Instytutu wzięli udział, między innymi minister zdrowia Adam Niedzielski i prezes NFZ Filip Nowak.

W 1947 roku powołano w Gliwicach Państwowy Instytut Przeciwrakowy ze 100 łóżkami szpitalnymi, trzema klinikami oraz przychodnią wyposażoną w dwa gabinety i bardzo skromną infrastrukturę aparaturową.

- Ta placówka stała się zalążkiem gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii, kojarzonego dziś z nowoczesną radioterapią, innowacyjną medycyną nuklearną, świetnie rozwijającą się endokrynologią onkologiczną oraz transplantologią szpiku i onkohematologią na najwyższym światowym poziomie - podkreśla z dumą prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemiotrapii w tym ośrodku.

Dziś w gliwickim ośrodku w realizowane są innowacyjne projekty naukowe, a także pionierskie zabiegi, między innymi pierwsze w Polsce przeszczepy twarzy.

W jubileuszowym spotkaniu z pracownikami gliwickiego Instytutu Onkologii wziął udział, między innymi minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Twitter
W jubileuszowym spotkaniu z pracownikami gliwickiego Instytutu Onkologii wziął udział, między innymi minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Twitter

Niedzielski: 75 lat trudu, wysiłku i ratowania życia pacjentów

- 75 lat to naprawdę imponująca rocznica. To 75 lat trudu, wysiłku i pomocy ludziom w sprawie najważniejszej - ratowania życia. Z tej okazji chciałbym państwu życzyć Państwu wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym - mówił w czwartek Adam Niedzielski podczas uroczystości wręczania odznaczeń państwowych pracownikom Instytutu w Gliwicach.

Szef resortu zdrowia podkreślił też ogromny wkład gliwickiego ośrodka w rozwój polskiej onkologii. - Dzięki rozwojowi Narodowego Instytutu Onkologii możemy się szczycić w Polsce naprawdę świetnym leczeniem onkologicznym. Nie mamy się czego wstydzić - zaznaczył i dodał, że jest to także dorobek każdego pracownika tej placówki.

- Wiele wskazuje na to, ze choroby nowotworowe staną się główną przyczyną zgonów w Polsce i wyprzedzą w tej niechlubnej statystyce choroby kardiologiczne. Dlatego tak bardzo potrzebna jest dziś nieustająca praca nie tylko przy pacjentach, ale też stała praca naukowo-badawcza. Jest ona realizowana także w gliwickim Instytucie, a dzięki nie udaje się tu przeprowadzać bardzo innowacyjne zabiegi - przypomniał minister Niedzielski.

Prezes NFZ: gliwicki Instytut potrafi zwiększać przychody

Z kolei Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podkreślał podczas jubileuszowej uroczystości, która odbyła się w śląskim Urzędzie Wojewódzkim, że że gliwicki Instytut świetnie wykorzystuje możliwości zwiększania swoich przychodów.

- NFZ stara się dowartościowywać te placówki, które oferują najwyższą jakość, a przede wszystkim jak największe bezpieczeństwo swoim pacjentom - mówił Nowak.

Przypominał, że NFZ wprowadził dodatkowe finansowanie za koncentrację świadczeń i realizowanie ich przez doświadczone zespoły specjalistów. - Wdrożyliśmy też większe finansowanie za kompleksowość opieki nad pacjentami z chorobami nowotworowymi, aby w jednym miejscu mieli dostęp do trzech podstawowych metod leczenia onkologicznego.

- Gliwicki Oddział Narodowego Instytutu Onkologii potrafi z tych wszystkich szans i stwarzanych możliwości - takich jak również nielimitowanie świadczeń onkologicznych - bardzo skutecznie korzystać. Dowodem na to jest potrojenie wartości kontraktu ośrodka w ciągu ostatnich dziesięciu lat - powiedział prezes Nowak.

Inwestycje w gliwickiej onkologii. Plany są bardzo bogate

Prof. Krzysztof Składowski przedstawił w skrócie nie tylko 75-letnią historię tej placówki, ale również jej rozległe plany inwestycyjne. - Zapadła już decyzja o budowie nowego obiektu klinicznego o powierzchni ponad 27 tys. m kw., z 6-salowym blokiem operacyjnym, pełnym zapleczem diagnostycznym i łóżkowym dla potrzeb tzw. unitów narządowych, w których znajdą kompleksową opiekę chorzy na raka piersi, płuca, nowotwory urologiczne i ginekologiczne. Na razie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku klinicznego - informował prof. Składowski.

Gliwicki ośrodek planuje też unikatową w skali kraju inwestycję pod roboczą nazwą "Śląsk Polsce". Chodzi o budowę zakładu radioterapii cząsteczek ciężkich, w tym węgla. Dzięki temu powstanie jedyny w Polsce ośrodek wykorzystujący promieniowanie jonizujące węgla, które jest skuteczne dla wszystkich rodzajach nowotworów.

- Szczególnie ta metoda dedykowane jest nowotworom promienioopornym i nieoperacyjnym może być zatem uznawana za ostatnią deskę ratunku. Koszty tej inwestycji są jednak ogromne, sięgają 1 mld zł - zaznaczył prof. Składowski.

Podał, że obecnie na świecie działa mniej niż 10 ośrodków stosujących tę metodę.

***

Oddział Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach to nie tylko jedna z najlepszych placówek onkologicznych w Europie, ale również znany i ceniony ośrodek naukowo-badawczy. Zatrudnionych jest w nim około 1800 osób, w tym 110 naukowców, 30 profesorów, 160 lekarzy i 380 pielęgniarek.

W strukturze gliwickiego ośrodka działa: 5 klinik, 11 zakładów klinicznych i naukowych Przychodnia Przykliniczna z 14 poradniami specjalistycznymi. Rocznie udzielanych jest tu ok. 200 tys. porad i zabiegów ambulatoryjnych oraz hospitalizowanych ok. 35 tys. pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum