• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

29 października projekt ws. Krajowej Sieci Onkologicznej trafił do konsultacji

Autor: oprac. KM • Źródło: Rządowe Centrum Legislacji, Rynek Zdrowia29 października 2021 14:15

W piątek, 29 października skierowano do konsultacji publicznych projekt ustawy wprowadzający Krajową Sieć Onkologiczną.

Centrum Onkologii w Warszawie, fot. ArtMediaFactory / Shutterstock.com
  • 29 października do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej
  • W projekcie wyszczególnione są działania ośrodków z podziałem na trzy stopnie referencyjności w zależności od liczby świadczeń i skomplikowania przypadków klinicznych
  • Ministerstwo Zdrowia uzasadnia, że jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polaków są nowotwory

Projekt ustawy, który określa zasady działania i organizację Krajowej Sieci Onkologicznej od 29 października stał się przedmiotem konsultacji publicznych. Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu projektu ustawy, to właśnie nowotwory stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Stały wzrost odnotowuje się w przypadku bezwzględnej liczby nowotworów złośliwych w kraju, a przyczyn tego stanu rzeczy resort dopatruje się w starzeniu się społeczeństwa i czynnikach związanych ze stylem życia.

Krajowa Sieć Onkologiczna. Oto, co zakłada projekt ustawy

W myśl projektu ustawy Krajową Sieć Onkologiczną mają tworzyć podmioty lecznicze świadczące usługi w zakresie leczenia szpitalnego i diagnostyki w trybie ambulatoryjnym, które podpisały umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Są to tzw. Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III stopnia referencyjności oraz Centra Kompetencji, Ośrodki Satelitarne i Ośrodki Kooperacyjne.

Warto nadmienić, że te najbardziej specjalistyczne działania lecznicze będą świadczyć ośrodki III stopnia referencyjności (w tym organizowanie wielodyscyplinarnych zespołów terapeutycznych i opieka nad przypadkami szczególnie trudnymi klinicznie), mniej skomplikowane - II stopnia (co najmniej dwa z zakresów: leczenie zabiegowe, radioterapia i chemioterapia) i podstawowe - I stopnia (co najmniej jeden z zakresów: leczenie zabiegowe, radioterapia i chemioterapia).

Ponadto wyłącznie ośrodki wchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej będą mogły świadczyć usługi z zakresu leczenia onkologicznego bez pobierania dodatkowych opłat od pacjentów. Pozostałe ośrodki - czyli nieobjęte KSO - nie będą mogły rozliczać świadczeń w ten sposób. 

Nowotwory w Polsce. Dlaczego Krajowa Sieć Onkologiczna jest tak potrzebna?

Jak wskazała podczas XVII Forum Rynku Zdrowia prof. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów i Krajowego Rejestru Nowotworów NIO-PIB, Polska wpisuje się w światowy trend malejącej umieralności z powodu nowotworów. Wskaźniki przeżyć rosną, np. w przypadku raka płuca o 4,5 punktu procentowego, raka okrężnicy - 9 pkt procentowych, czerniaka - 13,6 pkt procentowego.

- Wyniki leczenia nowotworów są w Polsce zaskakująco dobre w kontekście porównania nakładów na ten cel w naszym kraju i innych krajach. Problem stanowi jednak nadal rak piersi. W przypadku tego nowotworu mamy do czynienia ze wzrostem umieralności, przy czym dotyczy on głównie pacjentek w wieku 65+. Podobny wzrost obserwuje się dla raka trzonu macicy oraz dla raka gruczołu krokowego w najstarszych grupach wiekowych - zauważyła.

Czytaj więcej: Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej jeszcze w tym tygodniu trafi do konsultacji? Gadomski: mam nadzieję

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum