• PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

25 stycznia ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej w Sejmie. Nowa organizacja systemu ma poprawić leczenie nowotworów

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia24 stycznia 2023 16:00

W środę, 25 stycznia, odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej - nowym modelu opieki nad pacjentami z chorobą nowotworową. Głównym celem KSO jest poprawa wyników leczenia nowotworów, które są w Polsce o 10-15 proc. gorsze niż w Europie Zachodniej.

25 stycznia ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej w Sejmie. Nowa organizacja systemu ma poprawić leczenie nowotworów
Głównym celem KSO jest poprawa wyników leczenia nowotworów Fot. Shutterstock
 • W środę, 25 stycznia, odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej - nowym modelu opieki nad pacjentami z chorobą nowotworową
 • Głównym celem KSO jest poprawa wyników leczenia nowotworów, które są w Polsce o 10-15 proc. gorsze niż w Europie Zachodniej
 • Procedury wysokospecjalistyczne w zakresie diagnostyki i terapii mają być realizowane w KSO przez ośrodki pierwszego i drugiego stopnia referencyjności, wyspecjalizowane i doświadczone
 • W ramach KSO opieka onkologiczna będzie kompleksowa i skoordynowana. Pacjent otrzyma pomoc koordynatora, który poprowadzi go „za rękę” przez wszystkie etapy diagnostyki i leczenia
 • Sieć onkologiczna oznacza przede wszystkim poprawę komunikacji i współpracy pomiędzy ośrodkami i monitorowanie efektywności opieki onkologicznej za pomocą mierników, co przełoży się na jej efekty - wyjaśnia prof. Adam Maciejczyk
 • Niestety, w KSO dojdzie do ograniczenia liczby ośrodków leczących pacjentów onkologicznych. Chyba, że te - zagrożone utratą publicznego finansowania - zaczną działać właściwie - zaznacza prof. Maciej Krzakowski
 • Czy ta część ośrodków, która znajdzie się w KSO, będzie w stanie zaopiekować się wszystkimi chorymi na nowotwory? - pyta prof. Jassem

Poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej

Aby było to możliwe, każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinien być diagnozowany i leczony według takich samych standardów.

Przypomnijmy. Sieć będą tworzyły Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi, a także Ośrodkami Kooperacyjnymi.

Procedury wysokospecjalistyczne w zakresie diagnostyki i terapii mają być realizowane przez ośrodki pierwszego i drugiego stopnia referencyjności, wyspecjalizowane i doświadczone.

Radioterapia i chemioterapia mają być realizowane jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta, w ośrodkach o trzecim stopniu referencyjności, nad którymi będą sprawowały kontrolę Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące, natomiast chirurgia onkologiczna będzie zarezerwowana dla wyspecjalizowanych placówek z dużym doświadczeniem.

Kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej będzie oparta na obiektywnych kryteriach, które odnosić się będą m.in. do:

 • liczby i kwalifikacji personelu medycznego,
 • potencjału diagnostyczno-terapeutycznego, zapewniającego odpowiednią jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń,
 • liczby leczonych pacjentów oraz wykonywanych procedur medycznych w ustalonych zakresach.

Unity narządowe. Dlaczego są potrzebne?

W ramach KSO opieka onkologiczna będzie kompleksowa i skoordynowana. W centrum systemu ma znajdować się pacjent - obecnie zagubiony i poszukujący świadczeń onkologicznych w różnych ośrodkach. W Sieci otrzyma pomoc koordynatora, który poprowadzi go „za rękę” przez wszystkie etapy diagnostyki i leczenia. Dzięki infolinii będzie miał także ułatwiony dostęp do informacji.

W obrębie KSO będą również tworzone unity narządowe - ośrodki kompleksowej diagnostyki i leczenia dedykowane najczęstszym typom nowotworów, takich jak: rak piersi, jelita grubego, płuca, nowotwory ginekologiczne, czy urologiczne.

- Dlaczego unity są potrzebne? Podam przykład raka płuca. W tym nowotworze mediana czasu pomiędzy wykonaniem tomografii komputerowej a resekcją miąższu płucnego wynosi aż około dwa miesiące. Realia są również takie, że na wynikach badań genetycznych widujemy dopiski: „wynik należy interpretować z ostrożnością”. To pokazuje, że nadszedł czas aby to uporządkować - wskazywał prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Dodał, że pacjenta interesują trzy kwestie:

 • po pierwsze chce być diagnozowany i leczony zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną,
 • po drugie oczekuje, że leczenie będzie kompleksowe, a postępowanie - monitorowane,
 • trzecim oczekiwaniem pacjenta jest dostępność.

- Wszystko to zapewniają ośrodki kompleksowej opieki onkologicznej - zaznaczył prof. Krzakowski.

"Sieć będzie podstawowym sukcesem Narodowej Strategii Onkologicznej"

Jak ocenił z kolei prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, KSO wpisuje się Narodową Strategię Onkologiczną.

- Jeśli Sieć ruszy, będzie to podstawowy sukces Strategii, bo bez ustrukturyzowania działań w onkologii nie posuniemy się do przodu. Bez właściwej organizacji leczenia nowotworów można wydawać na ten cel coraz więcej pieniędzy, a i tak niczego nie uda się osiągnąć. Problem wymaga pilnego rozwiązania, bo z szacunków wynika, że liczba zachorowań na nowotwory wzrośnie o 28 proc. w ciągu najbliższej dekady - zauważył.

Jakość w leczeniu nowotworów. "Onkologia jako pierwsza poddała się wiwisekcji"

- Sieć onkologiczna oznacza przede wszystkim poprawę komunikacji i współpracy pomiędzy podmiotami zajmującymi się opieką nad chorymi na nowotwory - wyjaśniał prof. Adam Maciejczyk, przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Dodał, że konieczne jest także monitorowanie efektywności opieki onkologicznej za pomocą mierników, co przełoży się na jej efekty. Dzięki temu szpitale będą mogły ocenić efekt własnej pracy, ale również znaleźć miejsca wymagającej pilnej poprawy, „wąskie gardła” w dostępności do opieki onkologicznej.

- Uważam, że KSO powinna być wprowadzana stopniowo, powoli, w oparciu o dobrze zdefiniowane dane - podkreślił.

- Onkologia jako pierwsza poddała się wiwisekcji jakościowej, a nic tak skutecznie nie prowadzi do poprawy jakości, jak codzienna refleksja nad własną pracą - przekonywał prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Nie wszystkie ośrodki znajdą się w Sieci. "Kto zajmie się tysiącami pacjentów?"

Co z lecznicami, które nie zapewniają odpowiedniej jakości diagnostyki i leczenia nowotworów?

- Niestety, dojdzie do ograniczenia liczby ośrodków leczących pacjentów onkologicznych. Chyba, że te - zagrożone utratą publicznego finansowania - zaczną działać właściwie. Na razie wiele z nich żyje z etapowości postępowania - przypomniał prof. Maciej Krzakowski.

Swoich wątpliwości związanych z Siecią nie ukrywa natomiast prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed. Na antenie TVN24 pytał, czy ta część ośrodków, która znajdzie się w KSO, będzie w stanie zaopiekować się wszystkimi chorymi na nowotwory. Jak mówił, już w tej chwili kolejki do tych placówek są tak olbrzymie, że trudno sobie wyobrazić, aby były w stanie zająć się następnymi tysiącami pacjentów.

"Pilotaż KSO budzi wątpliwości"

Prof. Jassem podkreślał również, że ocena jakości musi mieć miejsce, ale powinna być realizowana przez niezależne instytucje. Tymczasem projekt zakłada, że będą ją prowadziły własne instytucje - one same będą wyliczały wskaźniki i mierniki, które są podstawą oceny.

Jego wątpliwości budzi również pilotaż KSO, który realizowany jest także w województwie pomorskim, a - jak mówił prof. Jassem - on sam nie zauważył efektów wprowadzonych zmian. Dodał, że nie są też znane wyniki pilotażu, ponieważ „nie zrobiono raportu otwarcia, nie zrobiono żadnych wskaźników, które miałyby oceniać ten program, nie zrobiono żadnych porównań z województwami, które nie prowadziły pilotażu”.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum