×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

13 listopada Światowym Dniem Raka Trzustki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 listopada 2015 09:02

Należy zwiększyć skuteczność leczenia raka trzustki, która jest wyjątkowo niska w porównaniu do innych nowotworów - alarmuje organizacja Pancreatic Cancer Action Network z okazji przypadającego 13 listopada Światowego Dnia Raka Trzustki.

13 listopada Światowym Dniem Raka Trzustki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według PCAN, rak trzustki to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. W USA zaledwie 7 proc. chorych przeżywa 5 lat, a co piąty żyje rok. Tylko nieliczni żyją dłużej.

Prezes Polskiej Unii Onkologii, dr Janusz Meder wskazuje w rozmowie z PAP, że w naszym kraju jest podobnie. Po wykryciu tego nowotworu rok przeżywa 23 proc. pacjentów; pięcioletnie przeżycia zdarzają się u zaledwie 6 proc. chorych.

W Stanach Zjednoczonych rak trzustki codziennie wykrywany jest u 134 osób, spośród których 111 umiera. W Unii Europejskiej w 2012 r. wykryto 78 tys. 654 przypadki raka trzustki. Spośród tych chorych jeszcze tego samego roku zmarło aż 77 tys. 940.

Głównym powodem jest późne wykrywanie choroby. W chwili rozpoznania nowotwór zwykle jest już mocno zaawansowany. Zaledwie u 15-20 proc. chorych można przeprowadzić operację usunięcia guza. Ale nawet wśród tych osób jedynie co piąta przeżywa 5 lat, ponieważ zdarzają się ukryte przerzuty, których nie udało się wykryć.

Zachorowalność na raka trzustki wzrasta. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ostatnich 30. latach zwiększyła się ona prawie dwukrotnie. O ile w 1980 r. chorobę tę wykryto u 1870 osób, to w 2010 r. zachorowało na nią ponad 3250 pacjentów. Największy wzrost zachorowań nastąpił wśród kobiet: w 1980 r. nowotwór ten wykryto u 858 Polek, a w 2010 r. - u 1628.

Wysoka śmiertelność oraz coraz większa zachorowalność na raka trzustki powodują, że jest on coraz częstszą przyczyną zgonów. Obecnie jest pod tym względem na czwartym miejscu (w Polsce na szóstym). Pancreatic Cancer Action Network prognozuje jednak, że w 2020 r. rak trzustki będzie już drugą najczęstszą przyczyną zgonów, zaraz po raku piersi.

Dr Meder przypomina, że choć wzrasta skuteczność wykrywania i leczenia wielu nowotworów (rak piersi, nerki i prostaty, czerniak czy nawet rak płuca) to od kilku dziesięcioleci możliwości leczenia raka trzustki zmieniły się niewiele.

PCAN twierdzi, że właśnie dlatego rak trzustki powinien stać się priorytetem w badaniach na nowymi metodami leczenia nowotworów.

Jedyną zarejestrowaną w ostatnich latach nową terapią dla pacjentów z przerzutowym gruczolakiem trzustki jest nab-paklitaksel w postaci nanocząsteczkowego kompleksu z albuminą, stosowany w skojarzeniu z gemcytabiną. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała go w pierwszej linii leczenia we wrześniu 2013 r. W Unii Europejskiej ten schemat terapii dopuszczono do stosowania na początku 2014 r.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na posiedzeniu 2 listopada 2015 r. uznała jednak, że niewielki zysk kliniczny w połączeniu z wysokimi kosztami leczenia nab-paklitakselem sprawia, że wnioskowana technologia nie jest technologią efektywną kosztowo. Oznacza to, że lek ten nadal nie będzie refundowany w naszym kraju.

Dr Mariola Kosowicz z poradni psychoonkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie zwraca uwagę, że złe rokowania i brak opcji terapeutycznych sprawiają, że chorzy na raka trzustki częściej wpadają w depresję niż inni pacjenci onkologiczni. - Na depresję cierpi aż 28 proc. chorych, podczas gdy wśród innych chorych na nowotwory odsetek ten nie przekracza 18 proc. - dodaje specjalistka.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum