1 grudnia szpital uruchomi nowy oddział. Zabiegi unikatowe w skali kraju
W Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie od 1 grudnia działać będzie Oddział Kliniczny Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej.

- W szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie od 1 grudnia działać będzie Oddział Kliniczny Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej
- Pacjentki z ginekologicznymi chorobami onkologicznymi otrzymają kompleksową diagnostykę i leczenie nie tylko samego nowotworu
- Ginekologia rekonstrukcyjna jest bowiem niezwykle ważną dla sfery życia, o której być może zbyt mało się mówi
Nowy oddział szpitala już od 1 grudnia
Oddział Kliniczny Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie działać będzie w onkologii ginekologicznej.
Zajmować się tym będą doświadczeni lekarzy ginekolodzy, a także chirurdzy. To specjaliści położnictwa i ginekologii, onkologii ginekologicznej, chirurgii onkologicznej oraz radiolodzy, z latami praktyki onkologicznej.
Zadaniem nowej jednostki w strukturach SPSK-2 - Oddziału Klinicznego Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej - będzie kompleksowa opieka nad pacjentkami z chorobami onkologicznymi przy wykorzystaniu interdyscyplinarnej diagnostyki oraz jak najskuteczniejsze leczenie onkologiczne ze wskazaniem o dbałość i komfort pacjentki po procesie leczenia.
Niezwykle istotne w tym ostatnim będzie leczenie rekonstrukcyjne, by okaleczenie związane z chorobą było jak najmniejsze i umożliwiło pacjentkom powrót do normalnego życia.
- W przypadku raka sromu, w Polsce jest niewiele ośrodków stosujących po radykalnych operacjach tzw. płaty uszypułowane, które bardzo skutecznie zapewniają przywrócenie funkcji i anatomii – mówi dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk–Płoska, kierownik nowego Oddziału. – W tym celu została nawiązana współpraca z ośrodkiem uniwersyteckim w Aahen (Niemcy) z dr. Danem O’Day – dodaje.
Unikalne leczenie w skali kraju
Wykonywanie tzw. płatów uszypułowanych w leczeniu raka sromu będzie unikalne na skalę naszego kraju. Jak to obecnie wygląda w Polsce? W operacjach radykalnych raka sromu często zamyka się ranę z dużymi napięciami skóry, co nierzadko prowadzi do rozejścia się rany i dużych zaburzeń funkcjonalnych u pacjentek już wyleczonych. Najczęstszym sposobem poprawy takiego stanu rzeczy są płaty skórne nieuszypułowane, czyli bez własnego naczynia.
Jakie zabiegi będą wykonywane?
- diagnostyka w celu wykrywania nowotworów (histeroskopie, laparoskopie, pobieranie wycinków)
- operacje ginekologiczne
- zabiegi z zakresu nietrzymania moczu
- operacje onkologiczne
- operacje rekonstrukcyjne - zarówno onkologiczne, jak i poporodowe.
Zabiegi będą wykonywane z wykorzystaniem chirurgii tradycyjnej, lecz także przy zastosowaniu technik małoinwazyjnych (laparoskopia).
Planowane jest także wykonywanie zabiegów robotycznych (z system robotycznym da Vinci). Diagnostyka prowadzona będzie m.in. z wykorzystywaniem biopsji węzła chłonnego wartowniczego.
Standardowy pobyt na Oddziale będzie wynosił 2-3 dni w zależności od rodzaju zabiegu i techniki jego przeprowadzenia. W przypadku przeprowadzania małoinwazyjnych zabiegów, przyjęcie i wypis ze szpitala będzie miał miejsce tego samego lub następnego dnia. Leczenie w ramach Oddziału jest refundowane przez NFZ.
Skierowanie może wystawić specjalista ginekolog oraz lekarz POZ. Do zabiegów planowanych jest już zapisanych pierwszych kilkanaście pacjentek.
Grupa Scanmed przejmuje wielkopolski Ars Medical
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)