• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

1 grudnia szpital uruchomi nowy oddział. Zabiegi unikatowe w skali kraju

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe30 listopada 2022 12:00

W Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie od 1 grudnia działać będzie Oddział Kliniczny Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej.

1 grudnia szpital uruchomi nowy oddział. Zabiegi unikatowe w skali kraju
Pacjentki otrzymają kompleksową diagnostykę i leczenie nie tylko samego nowotworu. Fot. Shutterstock
  • W szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie od 1 grudnia działać będzie Oddział Kliniczny Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej
  • Pacjentki z ginekologicznymi chorobami onkologicznymi otrzymają kompleksową diagnostykę i leczenie nie tylko samego nowotworu
  • Ginekologia rekonstrukcyjna jest bowiem niezwykle ważną dla sfery życia, o której być może zbyt mało się mówi

Nowy oddział szpitala już od 1 grudnia

Oddział Kliniczny Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie działać będzie w onkologii ginekologicznej.

Zajmować się tym będą doświadczeni lekarzy ginekolodzy, a także chirurdzy. To specjaliści położnictwa i ginekologii, onkologii ginekologicznej, chirurgii onkologicznej oraz radiolodzy, z latami praktyki onkologicznej.

Zadaniem nowej jednostki w strukturach SPSK-2 - Oddziału Klinicznego Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej - będzie kompleksowa opieka nad pacjentkami z chorobami onkologicznymi przy wykorzystaniu interdyscyplinarnej diagnostyki oraz jak najskuteczniejsze leczenie onkologiczne ze wskazaniem o dbałość i komfort pacjentki po procesie leczenia.

Niezwykle istotne w tym ostatnim będzie leczenie rekonstrukcyjne, by okaleczenie związane z chorobą było jak najmniejsze i umożliwiło pacjentkom powrót do normalnego życia.

- W przypadku raka sromu, w Polsce jest niewiele ośrodków stosujących po radykalnych operacjach tzw. płaty uszypułowane, które bardzo skutecznie zapewniają przywrócenie funkcji i anatomii – mówi dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk–Płoska, kierownik nowego Oddziału. – W tym celu została nawiązana współpraca z ośrodkiem uniwersyteckim w Aahen (Niemcy) z dr. Danem O’Day – dodaje.

Unikalne leczenie w skali kraju

Wykonywanie tzw. płatów uszypułowanych w leczeniu raka sromu będzie unikalne na skalę naszego kraju. Jak to obecnie wygląda w Polsce? W operacjach radykalnych raka sromu często zamyka się ranę z dużymi napięciami skóry, co nierzadko prowadzi do rozejścia się rany i dużych zaburzeń funkcjonalnych u pacjentek już wyleczonych. Najczęstszym sposobem poprawy takiego stanu rzeczy są płaty skórne nieuszypułowane, czyli bez własnego naczynia.

 

Jakie zabiegi będą wykonywane?

  • diagnostyka w celu wykrywania nowotworów (histeroskopie, laparoskopie, pobieranie wycinków)
  • operacje ginekologiczne
  • zabiegi z zakresu nietrzymania moczu
  • operacje onkologiczne
  • operacje rekonstrukcyjne - zarówno onkologiczne, jak i poporodowe.

Zabiegi będą wykonywane z wykorzystaniem chirurgii tradycyjnej, lecz także przy zastosowaniu technik małoinwazyjnych (laparoskopia).

Planowane jest także wykonywanie zabiegów robotycznych (z system robotycznym da Vinci). Diagnostyka prowadzona będzie m.in. z wykorzystywaniem biopsji węzła chłonnego wartowniczego.

Standardowy pobyt na Oddziale będzie wynosił 2-3 dni w zależności od rodzaju zabiegu i techniki jego przeprowadzenia. W przypadku przeprowadzania małoinwazyjnych zabiegów, przyjęcie i wypis ze szpitala będzie miał miejsce tego samego lub następnego dnia. Leczenie w ramach Oddziału jest refundowane przez NFZ. 

Skierowanie może wystawić specjalista ginekolog oraz lekarz POZ. Do zabiegów planowanych jest już zapisanych pierwszych kilkanaście pacjentek.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum