• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Życie po zawale: sprawdzajmy efekty rehabilitacji kardiologicznej i edukacji

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2013 15:59

Według najnowszych danych z Polskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych - prowadzonego przy Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w ciągu roku po zawale umiera dodatkowo 8-10% pacjentów, z czego większość w ciągu pierwszych dwóch miesięcy, a po dwóch latach od wystąpienia zawału - 20-22%.

Życie po zawale: sprawdzajmy efekty rehabilitacji kardiologicznej i edukacji

- Pod tym względem wypadamy gorzej niż wiele innych krajów europejskich - mówi prof. Mariusz Gąsior, dyrektor ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Testy weryfikacyjne
Średnia wieku pacjentów z zawałem wynosi w Polsce 66 lat. - Analizowaliśmy dane z bazy NFZ pod kątem przyczyn zgonów osób z zawałem serca po ich wypisaniu ze szpitala. Okazuje się, że dwie trzecie tych zgonów spowodowane jest chorobami naczyniowo-sercowymi – m.in. niewydolnością serca, ponownym zawałem, udarem mózgu - wymieniał prof. Mariusz Gąsior podczas kardiologicznej debaty zorganizowanej przez redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia (Katowice, 4 lutego 2013 r.).

Zaznaczył, że sama edukacja wewnątrzszpitalna pacjentów nie wystarczy - trzeba jeszcze sprawdzać jej efekty. Dlatego warto chorych poddawać testom weryfikującym ich wiedzę po zakończeniu procesu rehabilitacji, której częścią są zajęcia edukacyjne.

- Należy także odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie - czy każda osoba po zawale musi zostać poddana rehabilitacji stacjonarnej – przypominał prof. Gąsior. - Według danych sprzed dwóch lat, którymi dysponujemy, wynika, że w woj. śląskim co trzeci chory z zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST jest rehabilitowany w warunkach stacjonarnych. Okazuje się jednak, że średni wiek pacjentów rehabilitowanych wynosi 61 lat, podczas gdy średni wiek osób zawałem to 66-67 lat.

- Na rehabilitację trafiają więc bardzo często osoby z grupy niższego ryzyka, tymczasem idea rehabilitacji kardiologicznej jest taka, aby przede wszystkim obejmowała chorych wyższego ryzyka - stwierdził profesor. - Stąd niezwykle istotne jest sporządzenie właściwego algorytmu dalszego postępowania z pacjentem w chwili wypisu z ośrodka, po ostrej fazie.

Rocznie, według różnych szacunków, mamy w Polsce 60-80 tys. pacjentów z zawałem, przy ok. 120 ośrodkach hemodynamiki. – Średnio więc jest to tylko 2-3 chorych dziennie w danym ośrodku. Można zatem im poświęcić więcej czasu na zaplanowanie dalszego postępowania - przekonywał prof. Mariusz Gąsior. - Są przecież osoby, u których nie można wdrożyć intensywnej rehabilitacji - m.in. pacjenci z wielonaczyniową chorobą wieńcową, czekający na kolejną rewaskularyzację.

Trzy grupy pacjentów
Profesor dodał, iż chorych należy podzielić na trzy grupy:
• pacjentów, u których planuje się wczesną hospitalizację po zawale serca (m.in. w celu oceny wskazań do ICD, oceny rezerwy wieńcowej, kolejny etap rewaskularyzacji);
• druga grupa to osoby, których leczenie zostało definitywnie zakończone, a jednocześnie wymagają rehabilitacji stacjonarnej;
• trzecią grupę stanowią pacjenci, których stan jest zbyt dobry na rehabilitację stacjonarną, ale mogą być poddani rehabilitacji w warunkach ambulatoryjnych, np. w specjalnie tworzonych ośrodkach, których lokalizacja uzasadniona jest m.in. względami epidemiologicznymi.

Zdaniem prof. Mariusza Gąsiora, w polskim systemie ochrony zdrowia jest już wiele elementów umożliwiających poprawienie wyników leczenia pacjentów po zawałach i istotną redukcję śmiertelność w tej grupie chorych: - Dysponujemy odpowiednimi procedurami refundowanymi przez NFZ, jednak zarówno lekarze, jak i osoby kierujące ośrodkami kardiologicznymi muszą mieć świadomość, że opieka nad pacjentem w pierwszych 2-3 miesiącach po zawale powinna być dla tych placówek absolutnym priorytetem - konkludował prof. Gąsior.

Obszerna relacja z debaty - w marcowym numerze miesięcznika Rynek Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum