• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zmiany w przychodniach już obowiązują. Ale nowe badania na koszt NFZ nie dla każdego

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia06 sierpnia 2022 09:35

Zmiany w przychodniach już obowiązują. Lekarz rodzinny może zlecić znacznie więcej badań na koszt NFZ. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, o jakie badania chodzi oraz kto decyduje o wydaniu skierowania na nie.

Zmiany w przychodniach już obowiązują. Ale nowe badania na koszt NFZ nie dla każdego
Nowe darmowe badania od lekarza rodzinnego. Skierowanie nie jest jednak oczywiste Fot. Shutterstock
  • Przypomnijmy: od lipca 2022 lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi znacznie więcej badań diagnostycznych na koszt NFZ
  • W nowej puli bezpłatnych badań znalazły się m.in. oznaczanie przeciwciał anty-HCV, poziom ferrytyny, CRP czy też poziom witaminy B12
  • Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o nowej puli badań, a także zaznacza, że "jeśli lekarz POZ stwierdzi taką potrzebę - zleci wykonanie niezbędnych badań, bez skierowania do specjalisty"

Nowe darmowe badania od lekarza rodzinnego od lipca 2022 już obowiązują

Od lipca 2022 lekarz rodzinny skieruje pacjenta na nowe, darmowe badania na koszt NFZ. Pakiet zawiera sześć różnych badań. To m.in. ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy, anty-CCP, a także badania na przeciwciała HCV. Nowy pakiet badań, na które skieruje lekarz rodzinny, to nie koniec zmian w tym zakresie w POZ. Kolejny ma zostać ruszyć jeszcze jesienią.

Tymczasem w sprawie tych wprowadzonych od lipca stanowisko zajął Rzecznik Praw Pacjenta, który przypomina kto decyduje o skierowaniu na badania.

Nowe badania, na które skieruje lekarz rodzinny:

  • Ferrytyna, badanie poziomu ferrytyny pomaga określić zapasy żelaza w organizmie, badanie wykonywane przy podejrzeniu anemii pozwala potwierdzić lub wykluczyć niedokrwistość mikrocytarną)
  • witamina B12, pomiary stężenia witaminy B12 wykonywane są w celu rozpoznania przyczyn niedokrwistości lub neuropatii)
  • kwas foliowy, wykonywane jest, gdy zachodzi podejrzenie, że u pacjenta występuje niedobór kwasu foliowego, co może prowadzić do niedokrwistości)
  • anty-CCP, umożliwia wykrycie obecności przeciwciał przeciwko cytrulinowanym peptydom we krwi. Oznaczenia poziomu przeciwciał anty-CCP wykorzystywane są przede wszystkim w rozpoznawaniu reumatoidalnego zapalenia stawów)
  • CRP – szybki test ilościowy (dzieci do ukończenia 6. roku życia); poziom białka C-reaktywnego (CRP) pomaga ustalić przyczynę choroby i zdiagnozować rozwijający się stan zapalny w organizmie

Przeciwciała anty-HCV (badanie, które wykazuje obecność lub brak przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C (HCV).

  • Badania kału – antygen H. pylori w kale.
  • Badania mikrobiologiczne – Strep-test.

- Jeśli lekarz POZ stwierdzi taką potrzebę - zleci wykonanie niezbędnych badań, bez skierowania do specjalisty - podkreśla RPP.

O skierowaniu na badania decyduje lekarze, a nie pacjent

O tym, że o skierowaniu na nowe badania decyduje lekarz rodzinny, a nie pacjent, przypominają również medycy.

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, w wystąpieniu skierowanym do ministra zdrowia w lipcu apelowała, o przeprowadzenie w tym zakresie kampanii informacyjnej. 

- Po medialnych doniesieniach o poszerzeniu katalogu badań diagnostycznych wykonywanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci masowo zgłaszają się do placówek POZ – podkreślała.

Pacjenci – jak podkreślała w piśmie Janicka – są „bowiem przekonani, że mogą badania wykonać na własne życzenie, na takich samych zasadach jak np. badania w programie „Profilaktyka 40 Plus”. Tymczasem nowe badania diagnostyczne w koszyku lekarza POZ są ściśle limitowane.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum