KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zespół PECTUS już śpiewa: Niech serce i mózg w jednym grają rytmie…

Autor: KG/RYNEK ZDROWIA

Zespół PECTUS już śpiewa: Niech serce i mózg w jednym grają rytmie…
Utwór pt. ''Kołatanie, migotanie - w rytmie arytmii. STOP UDAROM'', autorstwa grupy PECTUS, to jedno z wielu działań w ramach największej i najdłużej trwającej kampanii społecznej poświęconej udarowi mózgu ''STOP UDAROM''. Fot. Materiały prasowe

Popularna grupa przygotowała tekst i nieszablonowy teledysk, by zwrócić uwagę Polaków na najczęstszą arytmię serca i jedną z głównych przyczyn udaru mózgu. Premiera klipu zespołu PECTUS odbyła się 29 września z okazji obchodów Światowego Dnia Serca 2020.

Dodano: 28 września 2020, 16:53 Aktualizacja: 28 września 2020, 16:54

Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej ''STOP UDAROM'', pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W utworze i wideoklipie popularny zespół w nieszablonowy sposób opowiada o migotaniu przedsionków i związanym z nim ryzykiem udaru mózgu.

- Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z bezpośredniej zależności między migotaniem przedsionków serca a udarem mózgu. Szybka i nieregularna praca przedsionków zmniejsza wydajność pompowania krwi do komór w sercu. Ze względu na zastój krwi w przedsionku serca mogą tworzyć się skrzepliny. Mogą one następnie wydostać się z przedsionka i przemieszczać się z prądem krwi, zatykając naczynia krwionośne w mózgu i w tej sposób prowadzić do niedokrwiennego udaru mózgu - wyjaśnia prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca i Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Migotanie przedsionków aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru, w porównaniu do grupy osób bez migotania przedsionków. Udary związane z migotaniem przedsionków stanowią 15-20 proc. wszystkich udarów mózgu i charakteryzują się szczególnie ciężkim przebiegiem i prowadzą do ciężkiej niepełnosprawności, a połowa pacjentów z udarem mózgu związanym z migotaniem przedsionków umiera w pierwszym roku od wystąpienia udaru.

''Kołatanie, migotanie'' te słowa powtarza grupa PECTUS w refrenie najnowszego klipu, by jak najwięcej osób zapamiętało jakie mogą być objawy migotania przedsionków. Należą do nich: szybkie i nieregularne bicie serca, kołatanie serca (palpitacje), uczucie dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej, zawroty głowy i omdlenia, nadmierne pocenie się oraz nudności, duszność, a także uczucie zmęczenia, czy osłabienie wydolności fizycznej. Ich pojawienie się jest sygnałem, że należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

- Można powiedzieć, że decyzję o skomponowaniu tego niekonwencjonalnego utworu ''podjęliśmy sercem''. Wyznajemy zasadę, że muzyka powinna mieć przesłanie, zmieniać świat, wpływać na ludzi. Bardzo chcielibyśmy, by nasz nowy klip przyciągnął uwagę jak największej grupy odbiorców i sprowokował do pomyślenia o kwestiach ważnych dla  zdrowia naszego i naszych bliskich - mówi Tomasz Szczepanik, wokalista i lider zespołu PECTUS.

Prof. P. Mitkowski przypomina, że kiedy odczujemy objawy migotania przedsionków powinniśmy się skonsultować z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu. Podstawą zapobiegania wystąpienia udaru mózgu jest leczenie lekami przeciwkrzepliwymi, czyli takimi, które zmniejszają krzepliwość krwi. One powodują, że ryzyko wytworzenia się skrzepliny i zamknięcia przez nią tętnicy w mózgu jest znacząco niższe.

Piosenkę powstałą w ramach akcji ''STOP UDAROM'' wraz ze specjalnie nagranym wideo od 29. września można zobaczyć na oficjalnym kanale YT zespołu PECTUS, stronie internetowej www.stopudarom.pl oraz na kanałach społecznościowych partnerów kampanii STOP UDAROM.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU