×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zdumiewające wnioski naukowców: niektóre zabiegi w kardiologii nie są potrzebne?

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Zdumiewające wnioski naukowców: niektóre zabiegi w kardiologii nie są potrzebne?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjaliści stale przypominają, jak ważne jest regularne badanie się i bycie pod kontrolą lekarzy. Okazuje się jednak, że nadmiar opieki medycznej może w niektórych przypadkach pogorszyć stan zdrowia. Tak przynajmniej wynika z badań amerykańskich w kardiologii.

Dodano: 20 stycznia 2020, 15:29

Przeprowadzone przez amerykańskich uczonych badanie, w którym wzięło udział 5 tys. chorych, wykazało, że u pacjentów z przewlekłą, ale stabilną chorobą serca, zabiegi chirurgiczne, takie jak wszczepienie stentu lub by-passu, nie obniżają ryzyka zawału serca lub zgonu bardziej niż prowadzenie zdrowego stylu życia i przyjmowanie leków.

Okazało się, że nawet pacjenci z rozległymi uszkodzeniami serca nie mieli po operacji mniejszych dolegliwości niż ci, którzy tylko przyjmowali leki, zdrowo się odżywiali, regularnie ćwiczyli i nie palili papierosów.

- Choć zakłada się, że operacja jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów z zablokowanymi tętnicami, wyniki badania rzucają nowe światło na tę kwestię. Uważam, że jest to dobre dla medycyny, aby zatrzymać się i zastanowić, po co to robimy - wyjaśnia współautor badania dr Robert Harrington, kardiolog i kierownik katedry medycyny na Uniwersytecie Stanforda.

Podobną opinię ma dr Ishani Ganguli z Harvard Medical School, ale idzie krok dalej. Twierdzi, że wykonywanie niektórych operacji nie tylko nie pomaga, ale szkodzi. - Nadmiar medycznej opieki może doprowadzić do niepotrzebnego bólu i stresu pacjentów - twierdzi.

Wynik tego badania jest o tyle ważny, że potwierdza odczucia wielu specjalistów. W ankiecie przeprowadzonej w 2017 r. amerykańscy lekarze stwierdzili, że ponad 20 proc. zabiegów jest wykonywanych niepotrzebnie. Inną ankietę przeprowadzono jesienią 2019 roku wśród około 400 internistów. Aż 94 proc. z nich powiedziało, że widzi w swojej pracy niepotrzebną "kaskadę opieki medycznej".

Dlatego przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu czy próbie skuteczności nowej terapii, warto oszacować i potencjalne koszty (przede wszystkim zdrowotne) oraz to, czy aby na pewno jest to konieczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU