×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zawał częściej zaburza życie seksualne kobiet niż mężczyzn

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Zawał częściej zaburza życie seksualne kobiet niż mężczyzn
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mniej mówi się o zaburzeniach seksualnych u kobiet po zawale serca, tymczasem panie odczuwają je częściej aniżeli mężczyźni - oceniła w czwartek (8 grudnia) na konferencji prasowej w Warszawie seksuolog i ginekolog dr Monika Łukasiewicz.

Dodano: 08 grudnia 2016, 16:30

Specjalistka z Warszawy przytoczyła przeprowadzone w USA badania, z których wynika, że po ataku serca życie seksualne kontynuuje 85 proc. mężczyzn i 73 proc. kobiet. Przynajmniej jedno zaburzenie seksualne po zawale odczuwa 41 proc. pań i 30 proc. panów.

Panowie najczęściej narzekają na zaburzenia erekcji. Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Artur Mamcarz powiedział, że z oficjalnych danych wynika, że w całej populacji mężczyzn występują one u 8 proc. Polaków, czyli u 1,5 mln osób, choć jego zdaniem cierpi z ich powodu znacznie więcej naszych rodaków.

- Badania w USA sugerują, że na zaburzenia erekcji może cierpieć 22 proc. mężczyzn. Panowie nie przyznają się do kłopotów z erekcją nawet przed samym sobą, a 30 proc. badanych nie wie w ogóle co znaczy słowo erekcja - powiedział prof. Mamcarz.

Zaburzenia erekcji z pewnością jeszcze częściej występują u mężczyzn po zawale, ale nie ma na ten temat danych.

Dr Łukasiewicz zaznaczyła, że z badań amerykańskich wynika, że 40 proc. kobiet po zawale odczuwa spadek popędu seksualnego, a 22 proc. - zmniejszenie nawilżenia pochwy utrudniające odbywanie stosunków.

- U mężczyzn zaburzenia erekcji od 1998 r. skuteczne leczone są lekami, ale u kobiet na ogół one nie działają. Wynika to z tego, że u pań w odczuwaniu doznań seksualnych ważne są zarówno fizjologia, jak psychika - podkreśliła.

Wiele kobiet po zawale serca odczuwa depresję, która sprzyja zaburzeniom seksualnym.

- Panie częściej niż mężczyźni zażywają leki przeciwdepresyjne, które mogą obniżać popęd seksualny. Libido znowu może się zwiększyć pół roku po dostawieniu antydepresantów - wyjaśniała dr Łukasiewicz.

Prof. Mamcarz zapewniał, że osoby po zawale serca mogą na ogół bezpiecznie uprawiać seks.

- Zawał serca poza nielicznymi przypadkami nie jest przeciwskazaniem do uprawiania seksu. O wiele łatwiej jest zginąć od uderzenia pioruna, aniżeli doznać śmiertelnego zawału serca podczas kontaktów seksualnych - wyjaśniał.

Specjalista przyznał, że niektórzy zawałowcy mogą odczuwać lęk przed kontaktami seksualnymi, obawiając się kolejnego ataku serca. Aby się upewnić, że nie ma takiego ryzyka, można poddać się próbie wysiłkowej pozwalającej ocenić stan mięśnia sercowego. Polega ona na tym, że pacjent jest podłączony m.in. do EKG, kiedy porusza się na bieżni ruchomej lub pedałuje na rowerze stacjonarnym.

- Jeśli podczas trwającego co najmniej 5-6 minut wysiłku fizycznego nie pojawiają się objawy niedokrwienia mięśnia sercowego, zaburzeń rytmu serca oraz nadmiernego ciśnienia tętniczego krwi, wtedy ryzyko kardiologiczne związane z uprawianiem seksu jest niewielkie - zapewniał prof. Mamcarz.

Specjalista przekonywał, że zaburzenia erekcji mogą być pierwszym objawem choroby sercowo-naczyniowej.

- Choroba wieńcowa powoduje zwężenie tętnic serca (na skutek odkładania się blaszek miażdżycowych - przyp. PAP), którymi dopływa krew do mięśnia sercowego. Podobny jest mechanizm rozwoju zaburzeń erekcji, z ta różnicą, że naczynia w prąciu są węższe, dlatego wcześniej się ujawniają - wyjaśniał prof. Mamcarz. Dodał on, że osoby z zaburzeniami erekcji są bardziej zagrożone zawałem serca.

Dr Łukasiewicz zwróciła uwagę, że lekarze, w tym również kardiolodzy, zbyt rzadko rozmawiają z pacjentami o zaburzeniach seksualnych.

- Pacjenci na ogół nie podejmują rozmowy na ten temat, oczekują raczej inicjatywy ze strony lekarza. Jednak badania w USA wykazały, że o problemy seksualne pyta zaledwie 17 proc. lekarzy - powiedziała.

Specjalistka dodała, że kobiety potrafią rozmawiać o dysfunkcjach seksualnych, ale w swoim gronie, z innymi kobietami, wobec mężczyzn są już znacznie bardziej skrępowane. Panowie niechętnie mówią o swoich kłopotach seksualnych nawet w męskim gronie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU