Zanieczyszczenie powietrze jest szóstym czynnikiem rozwoju chorób układu krążenia

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2018 15:09

- Wśród czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia najczęściej wymienia się: otyłość, cukrzycę, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednią dietę, palenie papierosów. Coraz częściej mówi się jednak, że zanieczyszczenie powietrza pyłami jest szóstym czynnikiem rozwoju tej grupy chorób - mówił 15 maja prof. Mariusz Gąsior, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak podkreślał w trakcie sesji "Choroby cywilizacyjne XXI wieku" prof. Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, placówka w której pracuje pokusiła się o taką analizę, która miała wykazać, czy i jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na wzrost zachorowań na schorzenia sercowo-naczyniowe.

- W naszych badaniach wykazaliśmy, że wraz ze wzrostem zanieczyszczeń wzrasta śmiertelność ogólna, wzrasta częstość zawałów serca i udarów mózgu. Nasze wyniki ze Śląska są zbieżne z wynikami europejskimi - wskazał prof. Gąsior.

Ekspert dodał, że na Śląsku decydenci zrozumieli ten problem i wdrażane są programy, które mają na celu walkę z zanieczyszczeniami.

- To bardzo dobrze, że tak się dzieje. Warto zwalczać te zanieczyszczenia powietrza, bo takie działania przekładają się z jednej strony na zyski zdrowotne, a z drugiej strony - na korzyści finansowe - wyjaśnił prof. Gąsior.

Prof. Piotr Jankowski z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum w Krakowie, podkreślił z kolei, że szczególne znaczenie dla rozwoju chorób sercowo-naczyniowych mają trzy podstawowe, łatwo modyfikowane czynniki. Mowa tu o: braku aktywności fizycznej, nieodpowiedniej diecie i paleniu papierosów.

- Te czynniki szczególnie często przekładają się na takie konsekwencje zdrowotne jak: choroba wieńcowa, niewydolność serca, zawał serca czy wreszcie udar mózgu - zaznaczył prof. Jankowski.

Ekspert dodał też, że tym, co powinno nas niepokoić jest gwałtownie wzrastająca w Polsce otyłość wśród dzieci i młodzieży.

- Musimy pamiętać, że obecnie w Polsce ten problem narasta najszybciej spośród innych krajów na świecie. Tymczasem te dzieci to potencjalni pacjenci poradni kardiologicznych i diabetologicznych. Wiadomo bowiem, że u dzieci otyłych prędzej czy później rozwinie się cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca. Jeśli nic nie zrobimy w tym zakresie, to w przyszłości te dolegliwości znacząco wpłyną na aktywność zawodową wspomnianych osób - zaznaczył prof. Jankowski. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum