KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zamość: nowe procedury w oddziale kardiologii

Autor: BM/RYNEK ZDROWIA

Zamość: nowe procedury w oddziale kardiologii
Podczas zabiegu w zamojskim szpitalu

W oddziale kardiologii Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu przeprowadzono pierwsze w historii oddziału zabiegi zamknięcia uszka lewego przedsionka u pacjentów z migotaniem przedsionków.

Dodano: 18 maja 2015, 10:14 Aktualizacja: 18 maja 2015, 11:24

Zabiegi przeprowadził zespół oddziału kardiologii z udziałem prof. Zbigniewa Kalarusa, kierownika Oddziału Klinicznego Kardiologii Katedry Kardiologii Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii w Śląskim Centrum Chorób Serca, prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, oraz dr. Witolda Streba. Zabiegom poddanych zostało pięciu pacjentów.

- Zalecaną metodą profilaktyki udarów niedokrwiennych mózgu jest stałe przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Ale jest część chorych, którzy nie mogą ich stosować, bo są one przeciwwskazane albo skuteczna terapia napotyka na trudności - wyjaśnia prof. Zbigniew Kalarus.

- Głównie chodzi o powikłania i ryzyko krwawień. Dlatego za pomocą tej nowej metody zabiegowej zamykamy uszko lewego przedsionka, czyli miejsce gdzie tworzą się skrzepliny, chroniąc chorych przed ewentualnym udarem - dodaje.

 - Tych chorych jest relatywnie dużo i jest to dla nich alternatywa. Staramy się wykonywać tych zabiegów coraz więcej. Jest to jedna z nielicznych metod wprowadzona do refundacji w ostatnim czasie. Zespół w Zamościu jest świetnie przygotowany, aby tę nową technikę wdrożyć w ciągu kilku miesięcy jako rutynową - zaznacza profesor.

- Wdrożenie tej metody zabiegowej wprowadza nasz ośrodek do grupy zaledwie kilku placówek kardiologicznych w Polsce, w których wykonywane są tego typu zabiegi. Głównym celem jest skrócenie drogi chorego człowieka do tego rodzaju procedury - podkreśla dr hab. Andrzej Kleinrok, ordynator oddziału kardiologii w zamojskim szpitalu.

Zaplanowano tam przeprowadzenie kolejnej serii tego typu zabiegów.


 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU