Zabrze: wszczepili implant do serca 5-miesięcznego dziecka

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2016 09:03

Kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wszczepili 5-miesięcznemu dziecku implant prof. Amplatza, który zamknął przewód tętniczy Botalla.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak na łamach Gazety Wyborczej wyjaśnia prof. Jacek Białkowski, szef kardiologii dziecięcej w ŚCChS, przewód Botalla u pięciomiesięcznej dziewczynki zasklepił się, ale w innym miejscu. W okolicach pnia tętnicy płucnej jej ściana była połączona małym okienkiem ze ścianą aorty.

W aorcie ciśnienie krwi jest wyższe, więc krew z niej ucieka do tętnicy płucnej, co prowadzi do nadciśnienia płucnego, które szybko niszczy cały układ sercowo-naczyniowy. Dziecko wymagało natychmiastowego leczenia.

Kiedyś ten zabieg byłby niemożliwy do wykonania, ale teraz kardiolodzy mają do dyspozycji nowoczesne, niewielkie implanty o zmiennych rozmiarach wymyślone przez prof. Kurta Amplatza do zamykania przewodu Botalla.

Kardiolodzy z Zabrza sprawdzili doniesienia w fachowej prasie na całym świecie. Nigdzie nie opisano podobnego przypadku zamknięcia okienka między tętnicami przy użyciu wybranego przez nich implantu prof. Amplatza.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum