KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zabrze: w ŚCCS kobieta z pękniętą aortą urodziła zdrowe dziecko

Autor: MS/RYNEK ZDROWIA

Zabrze: w ŚCCS kobieta z pękniętą aortą urodziła zdrowe dziecko
Fot. Michał Zembala/FB

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu w wyniku podwójnej operacji: kardiologicznej operacji aorty i ginekologicznej - cesarskiego cięcia, przyszło na świat zdrowe dziecko.

Dodano: 08 stycznia 2021, 10:08 Aktualizacja: 08 stycznia 2021, 10:33

Informację o tym wydarzeniu podał w mediach społecznościowych doc. Michał Zembala, kardiochirurg ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

"Poród na sali u chorej z pękniętą aortą. Mama i dziecko czują się dobrze i wczoraj wróciły do domu. Dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu i doświadczeniu zespołów - kardiochirurgów i ginekologów (doc. Hrapkowicz - SCCS i doc. Cnota z Oddziału Ginekologii w Rudzie Śląskiej) wraz z towarzyszącymi profesjonalistami z obu dziedzin na naszej sali operacyjnej doświadczyliśmy cudu narodzin i ratunku" - napisał doc. Zembala.

Podkreślił też, że jest pełen szacunku dla obu zespołów, a w szczególności - dla anestezjologów: dr Trejnowskiej i Jasińskiej, które podjęły się nietypowego i ryzykownego znieczulenia.

Do nietypowej i niezwykle trudnej operacji doszło na oddziale Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Zabieg wykonano u 26-letniej pacjentki, która będąc w zaawansowanej ciąży zgłosiła się z bólami w okolicach klatki piersiowej do Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej pod koniec grudnia 2020 r. Lekarze w trakcie diagnostyki rozpoznali u niej ostre rozwarstwienie aorty,  który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia zarówno matki, jak i dziecka.

Lekarze ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej po rozmowach ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przetransportowali tam swoją pacjentkę. Na miejscu dwa zespoły: kardiochirurgów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i ginekologiczno-położniczy pod kierownictwem dr hab. Wojciecha Cnoty najpierw przeprowadziły operację cesarskiego cięcia, dzięki czemu na świat przyszła zdrowa dziewczynka. Następnie specjaliści z Zabrza przeprowadzili zabieg na aorcie u matki dziecka.

Matka i dziecko opuściły już szpital i czują się dobrze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU