PAP/Rynek Zdrowia | 26-06-2019 16:01

Zabrze: prof. Marian Zembala odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Wybitny kardiochirurg, były minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala odebrał w środę (26 czerwca) Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Prof. Marianowi Zembali odznaczenie wręczył minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski; FOT. Materiały prasowe

Odznaczenie wręczył prof. Zembali, goszczący w środę w zabrzańskim szpitalu minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. - Ten medal jest przyznawany osobom, które wniosły wyjątkowy i wybitny wkład w budowę Polski stabilnej i bezpiecznej - powiedział minister. - Pan profesor, pan minister jest świetnym przykładem pokazującym, jak można się poświęcić dla dobra pacjenta - dodał.

- To zaszczyt i honor dla mnie. Szpital to całe moje życie i sens tego życia, a jego sukces to sukces ludzi, którzy są na tej sali - i tych, których tu nie ma - powiedział, dziękując za wyróżnienie, prof. Marian Zembala.

Urodzony w 1950 r. w Krzepicach prof. Zembala jest kardiochirurgiem i transplantologiem, uczniem prof. Zbigniewa Religi, któremu asystował podczas pierwszego udanego przeszczepu serca. W 1997 r. jako pierwszy w Polsce przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, w 2001 r. - również jako pierwszy w Polsce - z sukcesem przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce. Od 1993 r. kieruje Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - jedną z czołowych placówek o tym profilu w kraju. Członek PAN, były konsultant krajowy z zakresu kardiochirurgii. Od czerwca do listopada 2015 r. był ministrem zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz (PO), obecnie jest posłem Platformy Obywatelskiej.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości stanowi formę wyróżnienia osób związanych z odzyskaniem i umacnianiem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym obywatelom polskim w okresie trwania obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości w latach 2018-2021. Medal ten nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowionego w 1928 r. na pamiątkę dziesięciolecia odrodzenia państwa polskiego.

Anna Gumułka (PAP)