KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zabrze: pandemia nie zatrzymała ani przeszczepów serca i płuca, ani zabiegów kardiochirurgicznych

Autor: DZIENNIK ZACHODNI/RYNEK ZDROWIA

Zabrze: pandemia nie zatrzymała ani przeszczepów serca i płuca, ani zabiegów kardiochirurgicznych
Placówka liczy na to, że w tym roku padnie rekord wykonanych przeszczepów serca Fot. Archiwum

Wszczepienie by-passów było tysięczną operacją serca, którą przeprowadzono w tym roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Placówka liczy na to, że w tym roku padnie też rekord wykonanych przeszczepów serca. Obecnie to już 70 transplantacji.

Dodano: 22 września 2020, 10:01 Aktualizacja: 22 września 2020, 11:14

Jak wyjaśnia dr Michał Zembala, koordynator ds. kardiochirurgii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w tym roku nieco później niż rok wcześniej placówka odnotowała tysięczny zabieg kardiochirurgiczny. Powodem niewielkiego opóźnienia była pandemia koronawirusa.  Na szczęście od trzech miesięcy powoli wraca normalny ruch pacjentów. Każdy przyjęty na oddział ma wykonywany test w kierunku koronawirusa - informuje Dziennik Zachodni.

Dr Zembala podkreśla, że tym, co cieszy najbardziej, jest fakt, iż koronawirus nie zatrzymał przeszczepów serca i płuc. Nowe serca otrzymało już w tym roku 70 pacjentów szpitala. To najlepszy wynik w Europie. Ekspert nie wyklucza, że uda się do końca roku dojść stu takich zabiegów, co byłoby wielkim osiągnięciem.

Dodaje, że w ośrodku przeszczepiono również płuca 22 pacjentom, w tym chorym z mukowiscydozą. Ostatnio o Śląskim Centrum Chorób Serca było głośno także ze względu na operację przeszczepu płuc u chorego, którego własne płuca zniszczył koronawirus.

Więcej: dziennikzachodni.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU