KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zabrze: pacjenci z niewydolnością serca podzielą się swoimi doświadczeniami

Autor: MAK/RYNEK ZDROWIA

Zabrze: pacjenci z niewydolnością serca podzielą się swoimi doświadczeniami
Prof. Mariusz Gąsior; FOT. PTWP

W tym roku, po raz pierwszy w ramach Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej w Zabrzu, odbędzie się Kongres Pacjentów z Niewydolnością Serca. Spotkanie będzie miało formułę debaty, w której udział wezmą pacjenci i ich rodziny.

Dodano: 27 maja 2019, 19:57 Aktualizacja: 27 maja 2019, 19:57

5 czerwca, podczas 26. już edycji Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej w Zabrzu, chorzy oraz ich najbliżsi podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z przeżywaniem choroby i problemami, z którymi spotykają się na co dzień.

Będą prowadzone dyskusje na temat problemów wynikających z częstych zaostrzeń choroby i pobytów w szpitalu, zaburzeń rytmu i wyładowań defibrylatorów, radzenia sobie z niepełnosprawnością, depresją, a także rozmowy o tym, czy niewydolność serca zmusza osoby chore do rezygnacji z najważniejszych aspektów życia człowieka - macierzyństwa, pracy zawodowej, realizacji pasji, podroży czy ulubionych aktywności fizycznych.

- Do udziału w debacie zaprosiliśmy również ekspertów z różnych dziedzin, którzy podpowiedzą jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i wyjaśnią, jakie kroki podejmować, żeby niewydolność serca stała się mniejszym utrapieniem - informuje Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, organizator 26. Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej.

Niewydolność serca stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. W naszym kraju choruje na nią blisko 1 mln osób. Opieka nad pacjentem powinna mieć charakter kompleksowy, a choroby współistniejące stanowią dodatkowe wyzwanie. Częste zaostrzenia choroby skutkują kolejnymi pobytami w szpitalu, znacznym pogorszeniem jakości życia i izolacją społeczną.

Powoduje to, że razem z pacjentem ,,choruje” cała jego rodzina, stanowiąc niezwykle ważne ogniwo w opiece nad chorym. - Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że bez dobrej współpracy personelu medycznego z chorym i jego bliskimi leczenie niewydolności serca jest o wiele trudniejsze i mniej skuteczne. Kto, jak nie sam pacjent i jego rodzina wie najlepiej, z jakimi realnymi problemami spotykają się „żyjąc” ze swoją chorobą? Doświadczenie to jest bezcenne - zaznacza kardiolog, prof. Mariusz Gąsior, przewodniczący I Kongresu Pacjentów z Niewydolnością Serca.

- Nadszedł czas, żeby odwrócić role i żeby to właśnie chory i jego bliscy stali się ważnymi mentorami dla innych osób z podobnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego to sami pacjenci poruszą najważniejsze i najtrudniejsze tematy związane z życiem z niewydolnością serca, opowiedzą z jakimi przeciwnościami borykają się na co dzień i jak sobie z nimi radzą - podkreślają organizatorzy.

Spotkanie odbędzie się 5 czerwca 2019 r. w godz. 11:00-14:30 w zabrzańskim Multikinie przy ul. Gdańskiej 18.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU