Zabrze: 40 transplantacji serca w Centrum Chorób Serca w pierwszym półroczu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2020 21:01

40 transplantacji serca, w tym jedną u dziecka, przeprowadzono w pierwszym półroczu tego roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Śląskie) - jednym z czołowych ośrodków o tym profilu w Polsce.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Mimo trudnych warunków pandemii i związanych z nią dodatkowych obostrzeń udało nam się w pierwszym półroczu pójść mocno do przodu. Mamy 40 transplantacji płuc, w tym jedną u dziecka, oraz 15 transplantacji płuc - powiedział we wtorek (7 lipca) kierownik oddziału kardiochirurgii i transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca prof. Michał Zembala.

Dziewczynka, której przeszczepiono serce, wcześniej spędziła ponad rok w szpitalu, podłączona do komór wspomagania serca. Zabieg przeprowadził zespół w składzie: dr Joanna Śliwka, dr Szymon Pawlak, dr Marcin Garbacz i dr Monika Żurek, przy współpracy z dr. Jerzym Czaplą.

Prof. Zembala podkreślił, że dodatkowym utrudnieniem dla kardiochirurgów jest obecnie brak krwi, zwłaszcza na Śląsku, gdzie tradycyjnie dużą grupę dawców stanowią górnicy. Tymczasem to właśnie w kopalniach notowano w ostatnich tygodniach dużą liczbę zakażeń koronawirusem. Zwrócił też uwagę na większą aktywność szpitali w mniejszych ośrodkach, skąd napływa obecnie więcej zgłoszeń potencjalnych dawców.

- Jestem niezwykle wdzięczny pracownikom tych ośrodków - podkreślił.

Anna Gumułka (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum